Jane Dodds

Former Liberal Democrat MP for Brecon and Radnorshire

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Jane Dodds's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Jane Dodds’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jane Dodds’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Jane Dodds’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Former Liberal Democrat MP for Brecon and Radnorshire

Entered the House of Commons on 1 August 2019 — Byelection

Left the House of Commons on 6 November 2019 — Dissolved for election

Expenses

Topics of interest

  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department of Health and Social Care
  • Treasury
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Out of Area Treatment: Wales
  • Barclays: Post Office
  • Health Services
  • 5G: Brecon and Radnorshire
  • Bank Services: Post Office

Other offices held in the past

  • Liberal Democrat Spokesperson (Wales) (21 Aug 2019 to 6 Nov 2019)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Food and Rural Affairs) (21 Aug 2019 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Nov 2019.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Heather and David Stevens
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £27,500

Donor status: individuals

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Mark Petterson
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Thomas Fitzmaurice
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £8,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Lawrence Eke
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £2,500

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Lawrence Eke
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £1,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Pim Piers
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £2,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Julian Dunkerton
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £20,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: James Anderson
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
Name of donor: Ceawlin Thynn
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £8,500

Donor status: individual

(Registered 30 August 2019)
2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: Martin Thomas and Joan Walmsley
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Travel costs associated with my role as Welsh Liberal Democrat Party Leader (unpaid), between November 2018 and June 2019, total value £3,529.41

Date received: 1 November 2018 – 1 June 2019

Date accepted: 1 November 2018 – 1 June 2019

Donor status: individuals

(Registered 30 August 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.