Janet Daby

Labour MP for Lewisham East

@JanetDaby https://facebook.com/jdaby1

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Janet Daby’s voting in Parliament

Janet Daby is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Janet Daby’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Janet Daby’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Janet Daby’s full vote analysis page for more.

Janet Daby has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Sexual Misconduct in the Police 20 Oct 2021

    I am grateful to my right hon. and learned Friend the Member for Camberwell and Peckham (Ms Harman) for giving us the chance again to discuss this essential issue, which cannot leave our radar. I was astonished when a female criminal solicitor recently told me that she and her female colleagues often experience ongoing ridicule and belittling from male custody officers at my local police...
  • Greenbelt: Local Plans: High Streets 19 Oct 2021

    I am grateful to everyone who has contributed to today’s debate. Many vital concerns have been raised. The hon. Member for Truro and Falmouth (Cherilyn Mackrory) talked about her thriving high streets, while acknowledging that there have been struggles and the need to improve rural and coastal areas. My hon. Friend the Member for Barnsley East (Stephanie Peacock) talked about the impact...
  • Greenbelt: Local Plans: High Streets 19 Oct 2021

    I beg to move, That this House has considered support for UK high streets. It is a pleasure to serve under you as Chair, Ms Nokes. I am grateful to be granted today’s debate at a time when the UK’s high streets are collapsing. They are collapsing under the weight of pandemic closures and unreasonable taxation. Shopkeepers, their staff and customers alike are experiencing a poorer standard...

More of Janet Daby’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Lewisham East

Entered the House of Commons on 14 June 2018 — Byelection

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Home Office
  • Department for Education
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Coronavirus: Vaccination
  • Anoosheh Ashoori
  • Israel: Palestinians
  • Asylum: Employment
  • Coronavirus: Disease Control

Currently held offices

  • Member, Justice Committee (since 22 Feb 2021)

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Equalities Office) (Faiths, Women and Equalities) (10 Jul 2020 to 7 Dec 2020)
  • Shadow Minister (Housing, Communities and Local Government) (10 Apr 2020 to 10 Jul 2020)
  • Member, Home Affairs Committee (2 Mar 2020 to 11 May 2020)
  • Member, Home Affairs Committee (8 May 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Justice Committee (19 Nov 2018 to 8 May 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)