Luke Pollard

Labour/Co-operative MP for Plymouth, Sutton and Devonport

@LukePollard https://facebook.com/LukePollard

Luke Pollard’s voting in Parliament

Luke Pollard is a Labour/Co-operative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour/Co-operative MPs.

This is a selection of Luke Pollard’s votes.

We have lots more plain English analysis of Luke Pollard’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Luke Pollard’s full vote analysis page for more.

Luke Pollard has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 11 Feb 2019

Recent appearances

  • Leaving the Eu: Fishing 13 Mar 2019

    First, I congratulate my hon. Friend the Member for Great Grimsby (Melanie Onn) on securing the debate. Her timing could not have been better, because this debate gives the Minister an opportunity to let us know what he thinks about fishing and to clarify some of the remarks on his website, which I hope he will do shortly. This debate has also been a chance for Members to ask where the...
  • Leaving the Eu: Fishing 13 Mar 2019

    I thank the hon. Lady, who has a neighbouring constituency to mine, for that intervention. It is good that we have two MPs from the far south-west championing fisheries in this debate. However, I would like to know what that money is being spent on, because I am cautious about press releases and announcements, and I want to see action, including action to spread the best practice of that...
  • Modern Farming and the Environment — [Mr Nigel Evans in the Chair] 12 Mar 2019

    I thank the hon. Member for Gordon (Colin Clark) for securing this debate, and for the thorough way he presented his speech. It is good to have such expertise in the Chamber when discussing a sector as important as farming. I also welcome the new Minister to his place. The former Minister, the hon. Member for Camborne and Redruth (George Eustice), was known to many of us, and his work...

More of Luke Pollard’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour/Co-operative MP for Plymouth, Sutton and Devonport

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Ministry of Defence
  • Department for Transport
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Home Office
  • Railways: South West
  • HMS Ocean
  • Type 31 Frigates: Procurement
  • Aviation
  • High Rise Flats: Insulation

Other offices held in the past

  • Member, Transport Committee (11 Sep 2017 to 29 Oct 2018)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 4 Mar 2019.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
From 3 August 2018, a residential property in Plymouth: (i). (Registered 10 September 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)