Colin Clark

The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland

Conservative MP for Gordon

@Colin_J_Clark https://facebook.com/ColinClarkMP

Colin Clark’s voting in Parliament

Colin Clark is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a selection of Colin Clark’s votes.

Last updated: 4 Sep 2019. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Colin Clark’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Colin Clark’s full vote analysis page for more.

Colin Clark has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Colin Clark’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Gordon

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Ministry of Defence
  • Israel: Palestinians
  • Anaerobic Digestion: Biofuels
  • Gambling
  • Sea King Helicopters: Asbestos
  • Agriculture: Subsidies

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland (since 27 Jul 2019)
  • Member, Treasury Committee (since 29 Oct 2018)
  • Member, Treasury Sub-Committee (since 29 Oct 2018)
  • Member, Backbench Business Committee (since 23 Apr 2018)
  • Member, Consolidation Bills (Joint Committee) (since 5 Mar 2018)

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (4 Dec 2017 to 13 May 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Sep 2019.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
House in Inverurie, co-owned with my wife: (i) and (ii). (Registered 28 June 2017)
Farm and agricultural land in Aberdeenshire, including three cottages which are rented out: (i) and (ii). (Registered 28 June 2017)
7. (ii) Other shareholdings, valued at more than £70,000
Nessgro Ltd; a produce marketing company. (Registered 28 June 2017)
Partner in Thomastown Farm and Cottages (trading as R&M Clark). (Registered 28 June 2017)
Sciemus Ltd; technology and insurance. (Registered 28 June 2017)
Maven Capital (Llandudno) LLP; property investment. (Partner) (Registered 28 June 2017)
Maven Capital (Marlow) LLP; property investment. (Partner) (Registered 28 June 2017)
Maven Capital (Telfer House) LLP; property investment. (Partner) (Registered 28 June 2017)
Maven Co-invest Flexlife; subsea technology. (Registered 28 June 2017)
Maven Co-invest R&M; fabrication. (Registered 28 June 2017)
Maven Co-invest RMEC; well services, oil and gas. (Registered 28 June 2017)
8. Miscellaneous
Director (unpaid) of Nessgro Ltd, a produce marketing company. (Registered 28 June 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)