Christine Jardine

Liberal Democrat Spokesperson (International Trade)

Liberal Democrat MP for Edinburgh West

@CajardineMP https://facebook.com/CJLibDem

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Christine Jardine’s voting in Parliament

Christine Jardine is a Liberal Democrat MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Liberal Democrat MPs.

However, Christine Jardine sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Christine Jardine voted against an equal number of electors per parliamentary constituency, while most Liberal Democrat MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Christine Jardine’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Christine Jardine’s full vote analysis page for more.

Christine Jardine has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Covid-19: Economy Update 22 Oct 2020

    While I appreciate yet another partial U-turn from the Chancellor, what the country needs now more than anything is leadership, clarity and confidence that the Government are in control rather than this constant reaction and a patchwork with every hallmark of having been written on the back of a cigarette packet that we are getting from this Government. I plead with the Chancellor to consider...
  • Transport: Carbon Emissions: Aviation 22 Oct 2020

    What steps he is taking to reduce carbon emissions in the aviation sector.
  • Transport: Carbon Emissions: Aviation 22 Oct 2020

    We all appreciate that the aviation industry is under immense pressure, and we want to see it recover through covid-19, but will the Government ensure that part of the support and encouragement for the aviation industry is tied to those developments of fuels, and that the UK oil and gas industry is also involved in finding alternative fuels?

More of Christine Jardine’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat MP for Edinburgh West

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Home Office
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Department for Work and Pensions
  • Department of Health and Social Care
  • Interpol
  • Radio Frequencies
  • Universal Credit
  • State Retirement Pensions: Females
  • Insulin

Currently held offices

  • Liberal Democrat Spokesperson (International Trade) (since 7 Sep 2020)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Exiting the European Union) (since 7 Sep 2020)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Treasury) (since 7 Sep 2020)

Other offices held in the past

  • Liberal Democrat Spokesperson (Home Affairs) (21 Aug 2019 to 7 Sep 2020)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Justice) (21 Aug 2019 to 21 Oct 2019)
  • Liberal Democrat Deputy Chief Whip (21 Aug 2019 to 6 Jan 2020)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Women and Equalities) (21 Aug 2019 to 7 Sep 2020)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Work and Pensions) (7 Feb 2019 to 21 Aug 2019)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Scotland) (12 Oct 2017 to 7 Feb 2019)
  • Member, Scottish Affairs Committee (11 Sep 2017 to 21 Oct 2019)
  • Liberal Democrat Spokesperson (Culture, Media and Sport) (16 Jun 2017 to 12 Oct 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Oct 2020.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Piers Pim
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000

Donor status: individual

(Registered 11 January 2020)
3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Scottish Rugby Union
Address of donor: BT Murrayfield Stadium, Edinburgh EH12 5PJ

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Two tickets plus hospitality to the President's Suite at Murrayfield for Scotland v France, estimated total value £430

Date received: 24 August 2019

Date accepted: 24 August 2019

Donor status: company, registration SC132061

(Registered 01 October 2019)
Name of donor: Scottish Rugby Union
Address of donor: BT Murrayfield Stadium, Edinburgh EH12 5PJ

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Two tickets plus hospitality to the President's Suite at Murrayfield for Scotland v Georgia, estimated total value £350

Date received: 6 September 2019

Date accepted: 6 September 2019

Donor status: company, registration SC132061

(Registered 01 October 2019)
8. Miscellaneous
Sole Trader, Christine Jardine Communications (inactive), media consultancy. (Registered 06 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)