Sarah Jones

MP, Croydon Central

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Croydon Central Labour

Sarah Jones’s voting in Parliament

Sarah Jones is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Sarah Jones’s votes.

We have lots more plain English analysis of Sarah Jones’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Sarah Jones’s full vote analysis page for more.

Sarah Jones has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 13 Jun 2018

Recent appearances

  • Written Answers — Ministry of Justice: Debt Collection 24 Jul 2018

    To ask the Secretary of State for Justice, with reference to his Department's announcement entitled Crackdown on rogue bailiffs, published on 2 April 2018 what the timeline is for the call for evidence to be launched.
  • Housing, Communities and Local Government: Planning Viability Assessments: Council Houses 23 Jul 2018

    At a time of national housing crisis, as developers continue to exploit the viability loophole, a staggeringly small 2.5% of homes completed last year were for social rent—the lowest number since the second world war. The Government continue to disregard this place, particularly on housing, in failing to deliver the revised NPPF, along with a raft of other documents promised before the...
  • Public Bill Committee: Offensive Weapons Bill: Examination of witnesses 17 Jul 2018

    I do not think I need to register the fact that I chair the all-party group on knife crime and John is close to the secretariat. This has been a really interesting morning. You are painting an accurate and vivid picture of some of the challengesQ . I want to ask a couple of questions about education and health, which we have talked about quite a lot. The statistics on people who come to...

More of Sarah Jones’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Croydon Central

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department for Transport
  • Ministry of Housing
  • Communities and Local Government
  • Home Office
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Women and Equalities
  • High Rise Flats: Insulation
  • Housing: Students
  • Southern: Standards
  • Govia Thameslink Railway: Compensation
  • Schools: Knives

Other offices held in the past

  • Member, Home Affairs Committee (11 Sep 2017 to 18 Jun 2018)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Aug 2018.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Until 19 December 2017, Lloyd-Jones Communications; campaigns and communications. (Registered 07 July 2017; updated 17 May 2018)
10. Family members engaged in lobbying the public sector on behalf of a third party or client
My son, Joseph Jones, is employed by WA Communications as Senior Account Executive. (Registered 07 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.