Laura Smith

Shadow Minister (Cabinet Office)

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Crewe and Nantwich Labour

Laura Smith’s voting in Parliament

Laura Smith is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Laura Smith’s votes.

We have lots more plain English analysis of Laura Smith’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Laura Smith’s full vote analysis page for more.

Laura Smith has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 20 Dec 2017

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Prime Minister: Engagements 14 Mar 2018

    Last year the Prime Minister acknowledged that our social care system is broken and promised to fix it. Since then, two care providers in Crewe and Nantwich have been placed into special measures and another is worried that it may have to close due to a lack of funding. What does the Prime Minister say to providers who say that the local government settlement does not go far enough and that...
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Social Services: Minimum Wage 14 Mar 2018

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, what discussions he has had with the Chancellor of the Exchequer on additional funding to help meet the sleep-in back pay liability for care providers.
  • Spring Statement 13 Mar 2018

    Today’s statement was an opportunity for the Government to ease the burden on care providers by offering a solution to the sleep-in crisis. Sleep-in shifts are an integral part of public services which the Government have a statutory obligation to provide. Have the Government ruled out paying directly and in full the six years of back pay to which low-paid careworkers are entitled?

More of Laura Smith’s recent appearances

RSS feed (?)


Labour MP for Crewe and Nantwich

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media


Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • HM Treasury
  • Department of Health
  • Home Office
  • Department for Work and Pensions
  • Social Services: Minimum Wage
  • Consumers
  • Social Services: Older People
  • Carillion
  • Perinatal Mortality

Currently held offices

  • Shadow Minister (Cabinet Office) (since 12 Jan 2018)

Other offices held in the past

  • Member, Transport Committee (11 Sep 2017 to 5 Feb 2018)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Mar 2018.

8. Miscellaneous
Owner (sole trader) of tutorial business called One to One Learning, which is not currently trading. (Registered 05 July 2017; updated 27 February 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.