Gillian Keegan

MP, Chichester

Profile photo: CC BY 3.0
Chichester Conservative

Gillian Keegan’s voting in Parliament

Gillian Keegan is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a selection of Gillian Keegan’s votes.

We have lots more plain English analysis of Gillian Keegan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Gillian Keegan’s full vote analysis page for more.

Gillian Keegan has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 23 May 2018

Recent appearances

  • Insecure Work and the Gig Economy 20 Jun 2018

    Me and many others.
  • Insecure Work and the Gig Economy 20 Jun 2018

    I will follow your guidance, Mr McCabe, although I am the only Back-Bench Member represented on the Government Benches. I would like to thank the hon. Member for Barnsley East (Stephanie Peacock) for securing this important debate. The 21st century has brought us the advent of digital technologies, which have been transformational to working environments, creating opportunity and...
  • Gosport Independent Panel: Publication of Report 20 Jun 2018

    The culture of closing ranks and ignoring whistleblowers in the NHS is gravely worrying. Even as a new MP, I have had constituency cases where people have alerted me to this, and I feel that it could still happen today. What implications will the report have for the wider health service, particularly for elderly care and people who have family members in these situations?

More of Gillian Keegan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Chichester

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Ministry of Justice
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Transport
  • Department for Education
  • Courts: Chichester
  • *No heading*
  • Bus Services: Community Transport
  • Rural Areas: Crime
  • Broadband and Mobile Phones: Rural Areas

Currently held offices

  • Member, Standing Orders Committee (since 1 Nov 2017)
  • Member, Public Accounts Committee (since 11 Sep 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Jun 2018.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Lady Janet March
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets to attend Goodwood Ladies Day, total value £440 (£220 per person)

Date received: 3 August 2017

Date accepted: 3 August 2017

Donor status: individual

(Registered 24 August 2017; updated 30 August 2017)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Family holiday home in Haut Savoie, France, jointly owned with my husband: (i). (Registered 28 June 2017)
Flat in London, jointly owned with my husband: (i) and (ii). (Registered 28 June 2017)
Flat in Madrid, Spain, jointly owned with my husband: (i) and (ii). (Registered 28 June 2017)
House in Nueva Andalucia, Spain, jointly owned with my husband: (i). (Registered 28 June 2017)
8. Miscellaneous
Until 20 February 2018, Councillor (unpaid), Chichester District Council. (Registered 28 June 2017; updated 21 February 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.