David Duguid

Conservative MP for Banff and Buchan

@david_duguid https://facebook.com/DavidDuguidMP

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

David Duguid’s voting in Parliament

David Duguid is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of David Duguid’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of David Duguid’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit David Duguid’s full vote analysis page for more.

David Duguid has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Public Bill Committee: Procurement Bill [Lords]: Clause 7 - Defence and security contracts 31 Jan 2023

    I acknowledge the existence of the supplier development programme, but can the hon. Member explain why those suppliers would not ordinarily or necessarily interact directly with the MOD? Is it possible that having a Scottish version of that interaction is getting in the way?
  • Public Bill Committee: Procurement Bill [Lords]: Clause 7 - Defence and security contracts 31 Jan 2023

    Genuinely, in the spirit of trying to resolve the issue the hon. Lady brings up, I would be interested to talk to her offline about this. I have suppliers in Banff and Buchan who have in the past, and perhaps still do, provide services to the MOD—in fact, I know at least one of them still does. As far as I know, those suppliers deal with the MOD directly. If there is a way that we can get...
  • Business, Energy and Industrial Strategy: Energy Transition Projects: Scotland 17 Jan 2023

    Of course we all welcome the ongoing development and implementation of renewable and low carbon sources of energy, not only in Scotland but right across the United Kingdom, and especially in my constituency of Banff and Buchan, including carbon capture and storage, net zero thermal energy and a range of other sources, but could the Minister explain why the awarding of new oil and gas licences...

More of David Duguid’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Banff and Buchan

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Treasury
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Ministry of Defence
  • Fisheries: Scotland
  • Seafood: Scotland
  • Fisheries
  • 22q11.2 Deletion Syndrome
  • Infected Blood Inquiry

Currently held offices

  • Member, Procurement Bill [HL] Committee (since 25 Jan 2023)
  • Member, Scottish Affairs Committee (since 8 Nov 2022)
  • Member, Carer’s Leave Bill Committee (since 2 Nov 2022)
  • Member, Genetic Technology (Precision Breeding) Bill Committee (since 22 Jun 2022)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland (20 Sep 2022 to 27 Oct 2022)
  • Member, Trade (Australia and New Zealand) Bill Committee (7 Sep 2022 to 9 Oct 2022)
  • Assistant Whip (21 Apr 2021 to 16 Sep 2021)
  • Government Whip, Lord Commissioner of HM Treasury (2 Jun 2020 to 21 Apr 2021)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland (2 Jun 2020 to 16 Sep 2021)
  • Member, Scottish Affairs Committee (4 May 2020 to 15 Jun 2020)
  • Member, Scottish Affairs Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)