Stephen Morgan

Shadow Minister (Defence) (Armed Forces and Defence Procurement)

Labour MP for Portsmouth South

@stephenmorganmp https://facebook.com/StephenMorganMP

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Stephen Morgan’s voting in Parliament

Stephen Morgan is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Stephen Morgan sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Stephen Morgan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Stephen Morgan’s full vote analysis page for more.

Stephen Morgan has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Stephen Morgan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Portsmouth South

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Ministry of Defence
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Transport
  • Department for Education
  • Home Office
  • Local Government: Coronavirus
  • *No heading*
  • Schools: Coronavirus
  • Hampshire Constabulary: Recruitment
  • Asylum: Children

Currently held offices

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (since 25 Feb 2021)
  • Shadow Minister (Defence) (Armed Forces and Defence Procurement) (since 16 Jan 2020)
  • Shadow Minister (Defence) (since 16 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (22 Feb 2021 to 22 Feb 2021)
  • Shadow Minister for Local Government (Communities) (17 Jul 2019 to 10 Apr 2020)
  • Member, Public Accounts Committee (20 Nov 2017 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 1 Mar 2021.

1. Employment and earnings
Councillor and Labour Group Leader, Portsmouth City Council, Civic Offices, Guildhall Walk, Portsmouth PO1 2AL. From April 2019 until further notice, I receive a monthly allowance of £1,210,67 (£1,175.79 from April 2018 to March 2019). Hours: 25-40 hrs per month (5-10 hrs a week). The allowance is given to local voluntary and charitable organisations. (Registered 06 July 2017; updated 16 January 2018 and 08 October 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)