Paul Sweeney

Former Labour MP for Glasgow North East

@PaulJSweeney https://facebook.com/pauljsweeneymp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Paul Sweeney's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Paul Sweeney’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Paul Sweeney’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Paul Sweeney’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Former Labour MP for Glasgow North East

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Left the House of Commons on 6 November 2019 — Dissolved for election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Home Office
  • Ministry of Defence
  • Department for Work and Pensions
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Treasury
  • Asylum: Housing
  • Television: Licensing
  • Warships: Shipbuilding
  • Developing Countries: Females
  • Ministry of Defence: Serco-Denholm

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Scotland) (3 Jul 2017 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Nov 2019.

1. Employment and earnings
27 August 2019, received £150 from ComRes, Coveham House, Downside Bridge Road, Cobham KT11 3E, for two surveys. Hours: approx. 1 hr. (Registered 20 September 2019)
4. Visits outside the UK
Name of donor: (1) The Great Britain China Centre with sponsorship from Prudential Plc and China International Capital Corporation; (2) All-China Youth Federation
Address of donor: (1) 15 Belgrave Square, Belgravia, London SW1X 8PS; (2) 10 Qianmen Dongdajie, Dongcheng District, Beijing

Estimate of the probable value (or amount of any donation): (1) International Flights £1,586.50; (2) Accommodation £292.74 and transport £215.19, total £507.93

Destination of visit: Beijing and Jinan, China

Dates of visit: 28 July - 2 August 2019

Purpose of visit: To participate in the 2019 Young Leaders Roundtable and to build UK-China understanding and partnership on environment and climate change issues.

(Registered 12 September 2019)
8. Miscellaneous
Army Reservist. Any payment is made pro-rata when engaged on service/duty. (Registered 06 July 2017)
Trustee of Springburn Winter Gardens Trust. (Registered 06 July 2017)
Trustee of Glasgow University Union. (Registered 06 July 2017)
Councillor (unpaid), Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland. (Registered 06 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)