Fiona Onasanya

Opposition Whip (Commons)

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Peterborough Labour

Fiona Onasanya’s voting in Parliament

Fiona Onasanya is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Fiona Onasanya’s votes.

We have lots more plain English analysis of Fiona Onasanya’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Fiona Onasanya’s full vote analysis page for more.

Fiona Onasanya has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 8 May 2018

Recent appearances

  • Business of the House 24 May 2018

    As the Leader of the House has advised us that Brexit Bills will come before the House in the coming weeks, I am of the view that that may mean in June, so will she please advise as to where we are on the introduction of proxy voting?
  • Transport Secretary: East Coast Franchise 23 May 2018

    The Public Accounts Committee found last month that the passenger growth forecast by Virgin and Stagecoach was wildly wrong. In the light of what the hon. Gentleman is saying, does that prove the rail franchising model is broken?
  • National Funding Formula: Social Mobility — [Mr Charles Walker in the Chair] 22 May 2018

    In my constituency, we get £171 less per pupil, so when we talk about funding increases, it is important to bear in mind that, outside London, the situation is not the same for every constituency—the funding formula may not be fair for areas that are deprived.

More of Fiona Onasanya’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Peterborough

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department for International Development
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Ministry of Justice
  • Department of Health
  • HM Treasury
  • Developing Countries: Leprosy
  • Football: Racial Discrimination
  • Victim Support Schemes: Staff
  • Universal Credit
  • Prisoners: Females

Currently held offices

  • Opposition Whip (Commons) (since 18 Jan 2018)

Other offices held in the past

  • Member, Housing, Communities and Local Government Committee (11 Sep 2017 to 5 Feb 2018)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 May 2018.

1. Employment and earnings
3 July 2017, received £632.01 from Dorling Cottrell Law, Grant Hall, Parsons Green, St Ives, Cambridgeshire PE27 4AA, for work completed in my role as Corporate Team Leader. Hours: no hours since election. (Registered 05 July 2017)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Communication Workers Union
Address of donor: Eidfrs Industrial Estate, Rodney Way, Chelmsford CM1 3BY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000

Donor status: trade union

(Registered 05 July 2017)
8. Miscellaneous
Trustee of YMCA East Herts. (Registered 05 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.