Jared O'Mara

MP, Sheffield, Hallam

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Sheffield, Hallam Labour

Jared O'Mara’s voting in Parliament

Jared O'Mara is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Jared O'Mara’s votes.

We have lots more plain English analysis of Jared O'Mara’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jared O'Mara’s full vote analysis page for more.

Jared O'Mara has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 4 Dec 2017

Recent appearances

More of Jared O'Mara’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Sheffield, Hallam

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health
  • Department for Education
  • Department for Transport
  • Ministry of Justice
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Transplant Surgery: Stem Cells
  • Patients: Transport
  • Apprentices: Special Educational Needs
  • Apprentices
  • War Crimes

Other offices held in the past

  • Member, Women and Equalities Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2017)

Previous MPs in this constituency

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 0 debates since joining Parliament — well below average amongst MPs. See all Jared O'Mara’s speeches
  • Has received answers to 41 written questions since joining Parliament — above average amongst MPs.
  • Has voted in 33.33% of votes in this Parliament with this affiliation — well below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 0 annotations on this MP’s speeches — below average amongst MPs.
  • 112 people are tracking this MP — email me updates on Jared O'Mara’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 0 times in debates — well below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 27 Nov 2017.

8. Miscellaneous
Until 30 June 2017, Trustee and School Governor of Paces Sheffield, a school and charity for disabled people and families. (Registered 29 June 2017; updated 1 November 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.