Tonia Antoniazzi

Shadow Minister (Northern Ireland)

Labour MP for Gower

@ToniaAntoniazzi https://facebook.com/ToniaForGower

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Tonia Antoniazzi’s voting in Parliament

Tonia Antoniazzi is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Tonia Antoniazzi’s votes.

Last updated: 21 Feb 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Tonia Antoniazzi’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Tonia Antoniazzi’s full vote analysis page for more.

Tonia Antoniazzi has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Prayers - [Mr Speaker in the Chair] : The Growth Plan 23 Sep 2022

    Today we have heard the promise of accelerated energy infrastructure. For as long as I have been in this place, every south Wales MP has been demanding a tidal lagoon in Swansea bay. Will the Chancellor commit to working with the Welsh Government and Swansea Council to make tidal energy—green energy—a reality in this country?
  • Written Answers — Ministry of Defence: Afghanistan: Refugees 8 Sep 2022

    To ask the Secretary of State for Defence, what the average time was between application and approval for successful Afghan Relocations and Assistance Policy scheme applications in the latest period for which data is available.
  • Northern Ireland: Cost of Living Increases 7 Sep 2022

    Yesterday, the Resolution Foundation told the Business, Energy and Industrial Strategy Committee that there had been a disgraceful lack of discussion about the cost of living crisis in Northern Ireland. Ofgem does not exist there, so there is no price cap on energy; 68% of homes are fuelled by oil, so costs went up in February; and a non-functioning Executive means that there is no £400...

More of Tonia Antoniazzi’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Gower

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Work and Pensions
  • Ministry of Justice
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Home Office
  • Cannabis: Medical Treatments
  • Sports: Gender Recognition
  • Reoffenders: Cannabis
  • Universal Credit: Terminal Illnesses
  • In Vitro Fertilisation

Currently held offices

  • Member, Pension Schemes (Conversion of Guaranteed Minimum Pensions) Bill Committee (since 26 Jan 2022)
  • Member, Welsh Grand Committee (since 18 Jan 2022)
  • Member, Business, Energy and Industrial Strategy Committee (since 5 Jan 2022)
  • Shadow Minister (Northern Ireland) (since 4 Dec 2021)
  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (since 25 Feb 2021)
  • Member, Petitions Committee (since 8 Jun 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Finance (No.2) Bill Committee (8 Dec 2021 to 12 Dec 2021)
  • Member, Commercial Rent (Coronavirus) Bill Committee (1 Dec 2021 to 1 Dec 2021)
  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (22 Feb 2021 to 22 Feb 2021)
  • Member, Welsh Affairs Committee (2 Mar 2020 to 27 Jun 2022)
  • Member, Women and Equalities Committee (20 Nov 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Welsh Affairs Committee (16 Oct 2017 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: S4C
Address of donor: Canolfan S4C, Yr Egin, Carmarthen SA31 3EQ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: One ticket with hospitality to a rugby match, value £600

Date received: 11 March 2022

Date accepted: 11 March 2022

Donor status: company, registration 03418710

(Registered 06 April 2022)
Name of donor: Ffos Las Race Course
Address of donor: Culla Road, Trimsaran SA17 4DE

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality for a Kaiser Chiefs concert at Ffos Las Race Course, value £312

Date received: 2 June 2022

Date accepted: 2 June 2022

Donor status: company, registration 02020650

(Registered 22 June 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)