Leo Docherty

Parliamentary Under-Secretary (Foreign, Commonwealth and Development Office)

Conservative MP for Aldershot

@LeoDochertyUK https://facebook.com/pg/LeoDocherty4Aldershot

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Leo Docherty’s voting in Parliament

Leo Docherty is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Leo Docherty’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Leo Docherty’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Leo Docherty’s full vote analysis page for more.

Leo Docherty has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Afghanistan: Refugees 3 Feb 2023

    We are aware of media reports of Afghans without legal status being deported by the Pakistani authorities, but do not hold data on the number potentially affected. We are not aware of Afghans in Pakistan eligible for resettlement in the UK under the MOD-led ARAP or Home Office-led ACRS schemes being affected. Supporting the resettlement of eligible Afghans remains an HMG priority.
  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Afghanistan: Refugees 3 Feb 2023

    At any given time there may be Afghans visiting Pakistan for work, study or leisure. There are also a number of Afghan refugees in Pakistan. The UK is working with the Government of Pakistan to support them and encourage their inclusion in services provided to the wider population. We are a member of the policy group, Solutions Strategy for Afghan Refugees, which supports long-term solutions...
  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Afghanistan: Females 2 Feb 2023

    The Government has repeatedly condemned the Taliban's decisions to restrict women and girls' access to education, including through UN Security Council and Human Rights Council resolutions and public statements, most recently on 13 January 2022. The Government continues to support the delivery of education, including through bilateral and multilateral contributions to non-governmental...

More of Leo Docherty’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Aldershot

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Ministry of Defence
  • Home Office
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Education
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Brain: Tumours
  • Schools: Sports
  • Afghanistan: Taliban
  • Qatar: European Fighter Aircraft
  • Yemen: Guided Weapons

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Foreign, Commonwealth and Development Office) (since 27 Oct 2022)
  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (since 25 Feb 2021)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Foreign, Commonwealth and Development Office) (7 Sep 2022 to 27 Oct 2022)
  • Parliamentary Under-Secretary of State (jointly with the Ministry of Defence) (21 Apr 2021 to 7 Sep 2022)
  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (22 Feb 2021 to 22 Feb 2021)
  • Assistant Whip (29 Jul 2019 to 21 Apr 2021)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Defence Sub-Committee (12 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Defence Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Flat in Edinburgh: (i). (Registered 03 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)