Gerard Killen

MP, Rutherglen and Hamilton West

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Rutherglen and Hamilton West Labour/Co-operative

Gerard Killen’s voting in Parliament

Gerard Killen is a Labour/Co-operative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour/Co-operative MPs.

This is a selection of Gerard Killen’s votes.

We have lots more plain English analysis of Gerard Killen’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Gerard Killen’s full vote analysis page for more.

Gerard Killen has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 12 Sep 2018

Recent appearances

  • Upcoming Business – Commons: Main Chamber 23 Nov 2018

    Banking (Cash Machine Charges and Financial Inclusion) Bill - 2nd reading – Gerard Killen. Legislation
  • Upcoming Business – Commons: Westminster Hall 23 Oct 2018

    Addictive technology – Gerard Killen. Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm
  • Universal Credit 17 Oct 2018

    It is clear to me that there is no doubt this Government’s roll-out of universal credit has been a disaster. In my constituency, Rutherglen and Cambuslang food bank has reported a 50% year-on-year increase in demand at the food bank. In the past four months, there has been a 22% increase in demand compared with the previous year; universal credit full service started this time last...

More of Gerard Killen’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour/Co-operative MP for Rutherglen and Hamilton West

Entered the House of Commons on 9 June 2017 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department for Work and Pensions
  • Home Office
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Scotland Office
  • Universal Credit
  • State Retirement Pensions: Females
  • Immigration
  • Green Deal Scheme
  • Universal Credit: Internet

Currently held offices

  • Member, Scottish Affairs Committee (since 11 Sep 2017)

Previous MPs in this constituency

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 15 Oct 2018.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Flat in South Lanarkshire: (i). (Registered 06 July 2017)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Until 30 April 2018, Sennit Construction Ltd; roofing. (Registered 06 July 2017; updated 11 May 2018)
8. Miscellaneous
Until 30 April 2018, Director of Sennit Construction Ltd. This role was unpaid after 23 June 2017. (Registered 06 July 2017; updated 16 August 2017 and 11 May 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.