Carla Lockhart

DUP MP for Upper Bann

@carlalockhart

Carla Lockhart’s voting in Parliament

Carla Lockhart is a DUP MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other DUP MPs.

This is a random selection of Carla Lockhart’s votes.

Last updated: 17 Jan 2024. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Carla Lockhart’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Carla Lockhart’s full vote analysis page for more.

Carla Lockhart has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Road Safety: North Yorkshire 27 Feb 2024

    This is a wonderful debate and I commend the hon. Member for Selby and Ainsty (Keir Mather) for bringing it to the Floor of the House. I thank the Minister for permitting me to intervene. He will be very aware of my interest in the increase in insurance premiums, as we had a Westminster Hall debate on that last week. People are now deciding not to insure their vehicle and still go on the...
  • Road Safety: North Yorkshire 27 Feb 2024

    This is a wonderful debate and I commend the hon. Member for Selby and Ainsty (Keir Mather) for bringing it to the Floor of the House. I thank the Minister for permitting me to intervene. He will be very aware of my interest in the increase in insurance premiums, as we had a Westminster Hall debate on that last week. People are now deciding not to insure their vehicle and still go on the...
  • Northern Ireland 26 Feb 2024

    In my approach to the Humble Address, I hope it is in order, by way of introduction, to comment on the “Safeguarding the Union” Command Paper. It has been a very wide-ranging debate, so I assume that that is appropriate. I acknowledge those within my party who have worked hard to improve the unacceptable situation that we found ourselves in. I welcome provisions including, among other...

More of Carla Lockhart’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

DUP MP for Upper Bann, Former DUP MLA for Upper Bann

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Entered the Assembly on 7 May 2016 — Election

Left the Assembly on 12 December 2019 — Resigned

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Northern Ireland Office
  • Treasury
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Mental Health: Northern Ireland
  • Abortion: Northern Ireland
  • Abortion
  • Abortion: Childbirth
  • Children: Day Care

Currently held offices

  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (since 8 Nov 2022)

Other offices held in the past

  • Member, British Sign Language Bill Committee ( 9 Feb 2022 to 23 Feb 2022)
  • Member, Marriage and Civil Partnership (Minimum Age) Bill Committee ( 5 Jan 2022 to 12 Jan 2022)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 19 Feb 2024.

1. Employment and earnings
Until further notice, I receive £2,500 a year, paid annually, for farming and administrative duties for the family farm which I part own. Name and address of payer: Carla Lockhart and Rodney Condell, 5 Morrow Park, Clabby, BT75 0LT. Hours: 8 hrs a week. (Registered 11 January 2020)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Agricultural land in County Fermanagh, which I own jointly with my husband; (i). (Registered 03 February 2020)
8. Miscellaneous
Governor of Dickson Primary School, Lurgan, Magheralin Primary School and Lurgan Junior High School. (Registered 03 February 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)