Claire Hanna

Social Democratic and Labour Party MP for Belfast South

@ClaireHanna

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Claire Hanna’s voting in Parliament

Claire Hanna is a Social Democratic and Labour Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Social Democratic and Labour Party MPs.

This is a random selection of Claire Hanna’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Claire Hanna’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Claire Hanna’s full vote analysis page for more.

Claire Hanna has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Claire Hanna’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Social Democratic and Labour Party MP for Belfast South, Former Social Democratic and Labour Party MLA for Belfast South

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Entered the Assembly on 29 June 2015 — appointed

Left the Assembly on 12 December 2019 — Resigned

Social Media

Expenses

Topics of interest

  • Treasury
  • Home Office
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Work and Pensions
  • UK Trade with EU
  • Coronavirus: Vaccination
  • Coronavirus Job Retention Scheme
  • Immigration: EU Nationals
  • Fisheries: Seasonal Workers

Currently held offices

  • Member, Northern Ireland (Ministers, Elections and Petitions of Concern) Bill Committee (since 28 Jun 2021)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (since 2 Mar 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 15 Nov 2021.

1. Employment and earnings
Payment of £200 expected from the BBC, Broadcasting House, Whiteladies Road, Bristol BS8 2LR, for appearing on Radio 4's Any Questions on 17 September 2021. Hours: 45 mins. Fee will be paid to SDLP Balmoral Branch. (Registered 23 September 2021)
Payment of £120 expected from YouGov, 50 Featherstone Street, London EC1Y 8RT, for a survey completed on 22 September 2021. Hours: 30 mins. Fee will be paid to SDLP Balmoral Branch. (Registered 23 September 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)