Anne-Marie Trevelyan

The Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade

Conservative MP for Berwick-upon-Tweed

@annietrev

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Anne-Marie Trevelyan’s voting in Parliament

Anne-Marie Trevelyan is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Anne-Marie Trevelyan’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Anne-Marie Trevelyan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Anne-Marie Trevelyan’s full vote analysis page for more.

Anne-Marie Trevelyan has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Steel Safeguards 29 Jun 2022

    I am grateful to the right hon. Gentleman for welcoming the statement and supporting the Government’s decision to extend the safeguards applying to these five categories of steel, but I do not agree with his claim that this has been done in a rush. The statement has been made today because the rollover is to take place on 1 July, and it was therefore appropriate to make an announcement...
  • Steel Safeguards 29 Jun 2022

    My hon. Friend is genuinely an incredible champion for her constituency, and indeed for her steel constituents. I can tell the House that a week does not go by without her appearing to remind me of the importance of the Scunthorpe steelworks, and that is a fantastic consideration. As a Conservative MP, she never stops doing that, and her voice has been well heard as we have reached these...
  • Steel Safeguards 29 Jun 2022

    I am slightly disappointed that the hon. Lady does not support us, as she has the Liberty steelworks in her constituency. I will repeat, because clearly I was not heard, that the reason I was unable to make it to the International Trade Committee this morning—we have, I hope, set a date for next week—is that I was dealing with those international relationships and discussions that are...

More of Anne-Marie Trevelyan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Berwick-upon-Tweed

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Anne-Marie Trevelyan campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Ministry of Defence
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Education
  • Home Office
  • Department for Work and Pensions
  • Guided Weapons: Procurement
  • Deportation: EEA Nationals
  • Armed Forces: Children
  • Immigration Controls: EU Nationals
  • Teachers: Veterans

Currently held offices

  • The Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade (since 15 Sep 2021)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Business, Energy and Industrial Strategy) (Energy and Clean Growth) (8 Jan 2021 to 15 Sep 2021)
  • The Secretary of State for International Development (13 Feb 2020 to 2 Sep 2020)
  • Minister of State (Ministry of Defence) (Minister for the Armed Forces) (16 Dec 2019 to 13 Feb 2020)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (27 Jul 2019 to 23 Dec 2019)
  • Member, Public Accounts Committee (3 Dec 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Public Accounts Committee (7 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 27 Jun 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Flat in London: (i) and (ii). (Registered 04 June 2015; updated 03 September 2018)
8. Miscellaneous
I am a Chartered Accountant. (Registered 04 June 2015)
Unremunerated trustee of the Belsay Trust. (Registered 4 June 2015; updated 20 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)