Angela Rayner

Shadow Minister for the Cabinet Office and Chancellor of the Duchy of Lancaster

Labour MP for Ashton-under-Lyne

@angelarayner https://facebook.com/Angela-Rayner

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Angela Rayner’s voting in Parliament

Angela Rayner is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Angela Rayner sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Angela Rayner’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Angela Rayner’s full vote analysis page for more.

Angela Rayner has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Cabinet Office: UK Internal Trade: Northern Ireland 27 Sep 2021

    To ask the Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office, what estimate his Department has made of the (a) number of additional civil servants required to administer the requirements of the Northern Ireland Protocol relating to the flow of goods between Northern Ireland and Great Britain and (b) cost of recruiting additional civil servants for that purpose.
  • Cabinet Office: Fire and Rehire 23 Sep 2021

    I have noticed the change in personnel on the Cabinet Office Front Bench and I would like to welcome all the Ministers to their place today. I also welcome the Prime Minister’s direction on fire and rehire, which is that he does not accept this bullying practice, but when will the Government take action on this? I accept the Minister’s response on ACAS, but this is just not good enough....
  • The Prime Minister was asked: Engagements 22 Sep 2021

    The hon. Member for High Peak (Robert Largan) makes an important point that I think Members across the House are concerned about. I join the Deputy Prime Minister in his comments regarding the work of GPs and our local primary care services. I begin by offering my commiserations to the Prime Minister after he flew away to the US and made absolutely zero progress on the trade deal that he...

More of Angela Rayner’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Ashton-under-Lyne

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Angela Rayner campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Education
  • Cabinet Office
  • Department for Work and Pensions
  • Department of Health and Social Care
  • Department of Health
  • Schools: Finance
  • Students: Loans
  • Children: Day Care
  • Academies
  • Education: Finance

Currently held offices

  • Shadow Minister for the Cabinet Office and Chancellor of the Duchy of Lancaster (since 9 May 2021)
  • Shadow Secretary of State for the Future of Work (since 9 May 2021)
  • Deputy Leader of the Official Opposition (since 5 Apr 2020)
  • Deputy Leader of the Labour Party (since 4 Apr 2020)

Other offices held in the past

  • National campaign co-ordinator (10 Apr 2020 to 9 May 2021)
  • Party Chair, Labour Party (5 Apr 2020 to 9 May 2021)
  • Shadow Minister (Equalities Office) (Women and Equalities) (27 Jun 2016 to 6 Oct 2016)
  • Shadow Secretary of State for Education (27 Jun 2016 to 4 Apr 2020)
  • Shadow Minister (Work and Pensions) (7 Jan 2016 to 27 Jun 2016)
  • Opposition Whip (Commons) (18 Sep 2015 to 7 Jan 2016)
  • Member, Housing, Communities and Local Government Committee (13 Jul 2015 to 26 Oct 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 4 Oct 2021.

8. Miscellaneous
From 3 January 2020, sole member of Angela Rayner Ltd; a company limited by guarantee, which ran my campaign for Deputy Leadership of the Labour Party. (Registered 15 April 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)