As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Simon Hoare’s voting in Parliament

Simon Hoare is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Simon Hoare sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Simon Hoare’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Simon Hoare’s full vote analysis page for more.

Simon Hoare has quite often rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Northern Ireland 13 Apr 2021

    I thank my right hon. Friend for his statement. I echo the comments of the shadow Secretary of State. Our thoughts and prayers are with the injured PSNI officers and the vast majority of law-abiding residents who have been caught up in the recent thuggish, criminal behaviour. Peace and prosperity are, as my right hon. Friend knows, two sides of the Good Friday agreement coin. We know that...
  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Libya: IRA 13 Apr 2021

    To ask the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs, with reference to his Department's press release of 6 March 2019 entitled Foreign Secretary appoints Special Representative on UK victims of Qadhafi-sponsored IRA terrorism, what steps (a) Ministers of his Department and (b) British diplomats in Libya have taken to encourage the Libyan authorities to engage...
  • Written Answers — Department for Environment, Food and Rural Affairs: Agriculture: Northern Ireland 23 Mar 2021

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, with reference to the Northern Ireland Agriculture Minister’s decision to halt the construction of border control posts on 27 February 2021, what information he holds on the (a) outcome of legal advice sought by the Permanent Secretary to the Northern Ireland Agriculture department on his ability to comply with that...

More of Simon Hoare’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for North Dorset

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Simon Hoare campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Northern Ireland Office
  • HM Treasury
  • Department of Health
  • Ministry of Housing
  • Communities and Local Government
  • Cabinet Office
  • Terrorism: Northern Ireland
  • Cash Dispensing: Fees and Charges
  • Libya: IRA
  • Borders: Northern Ireland
  • Unitary Councils

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (since 29 Jan 2020)
  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (since 29 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (29 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (29 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (12 Jun 2019 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (12 Jun 2019 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Northern Ireland Affairs Committee (12 Jun 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (12 Dec 2017 to 4 Sep 2018)
  • Member, Regulatory Reform Committee (6 Nov 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Welsh Affairs Committee (16 Oct 2017 to 26 Nov 2018)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (1 Dec 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Regulatory Reform Committee (12 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Procedure Committee (13 Jul 2015 to 21 Nov 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
House in Oxfordshire, owned jointly with my wife: (i) and, since September 2015, (ii). (Registered 21 May 2015; updated 8 January 2018.)
8. Miscellaneous
Unremunerated trustee of Bowel and Cancer Research. (Registered 21 August 2015)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Kate Hoare, as Constituency Support Manager. (Registered 29 February 2016; updated 20 December 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.