Victoria Atkins

Conservative MP for Louth and Horncastle

@vmatkins https://facebook.com/VoteVictoriaAtkins

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Victoria Atkins’s voting in Parliament

Victoria Atkins is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Victoria Atkins’s votes.

Last updated: 21 Feb 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Victoria Atkins’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Victoria Atkins’s full vote analysis page for more.

Victoria Atkins has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Tributes to Her Late Majesty the Queen 10 Sep 2022

    Thursday 8 September 2022 was the day that we all knew must come, but hoped fervently somehow would not. The waves of sadness that we all feel, as well as our acts of remembrance and contemplation, reflect the respect and love we feel for her, and acknowledge how she shaped our modern Elizabethan age. Her late Majesty was our constant. From her wise words and wry smile in her Christmas...
  • Prime Minister: Engagements 7 Sep 2022

    May I warmly congratulate my right hon. Friend and welcome her to her place, but may I also wish her the very best with the heavy responsibilities that she now bears? Around 1.5 million households across the countryside rely on heating oil in order to keep their homes warm and cook their meals. They have faced price rises of around 130% in recent months and they are not part of the energy...
  • Trade (Australia and New Zealand) Bill 6 Sep 2022

    My concern is not for the enormous farming conglomerates that we see across swathes of the countryside, but for the small tenant farmers in my constituency. They are a critical part not just of my constituency—which, incidentally, helps feed the country—but of our farming heritage. I think it is those smaller farmers that colleagues across the House are so concerned to understand, support...

More of Victoria Atkins’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Louth and Horncastle

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Victoria Atkins campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Transport
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Home Office
  • Department for Education
  • Garages and Petrol Stations: Prices
  • Borders
  • Mink: Lincolnshire
  • Schools: Finance
  • Glyphosate: Safety

Other offices held in the past

  • Minister for Afghan resettlement (17 Sep 2021 to 8 Mar 2022)
  • The Minister of State, Ministry of Justice (16 Sep 2021 to 6 Jul 2022)
  • Member, Police, Crime, Sentencing and Courts Bill (12 May 2021 to 24 Jun 2021)
  • Minister for Women (16 Jan 2018 to 13 Feb 2020)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (9 Nov 2017 to 16 Sep 2021)
  • Member, Draft Investigatory Powers Bill (Joint Committee) (5 Nov 2015 to 11 Feb 2016)
  • Member, Home Affairs Committee (8 Jul 2015 to 31 Oct 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
From 13 April 2018 until 27 May 2022, house in London: (i). (Registered 19 April 2018; updated 04 February 2022 and 30 May 2022)
8. Miscellaneous
Barrister, currently not practising. (Registered 06 June 2015)
From 27 January 2020, member of the Connected Coast Board, a joint board for the Mablethorpe and Skegness Towns Fund. This is an unpaid role. (Registered 28 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)