James Cartlidge

Conservative MP for South Suffolk

@jc4southsuffolk https://facebook.com/james4southsuffolk

James Cartlidge’s voting in Parliament

James Cartlidge is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, James Cartlidge sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • James Cartlidge voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes
  • James Cartlidge voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of James Cartlidge’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit James Cartlidge’s full vote analysis page for more.

James Cartlidge has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 11 Feb 2019

Recent appearances

  • Deprivation of Citizenship Status 20 Feb 2019

    I strongly welcome the action taken by the Home Secretary. There has been a lot of use of the word “arbitrary”, but surely the key point is that the young lady chose voluntarily to go out and join and live among a terrible regime that has behaved in a barbaric fashion. Has he reflected on whether she wants to come back because she has regret and feels remorse, or whether she wants to come...
  • Honda in Swindon 19 Feb 2019

    I have a sense of déjà vu, because few days after the meaningful vote was lost, Philips announced the closure of the Philips Avant plant—the largest plant in my constituency. It said explicitly that it was not due to Brexit that production was being moved to the Netherlands. The key point is surely this: we know it is bad news, whatever the cause; we now have to get new inward investment...

More of James Cartlidge’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for South Suffolk

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

James Cartlidge campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Transport
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Communities and Local Government
  • Department of Health
  • Home Office
  • Mortgages
  • Electric Vehicles
  • Neighbourhood Development Plans
  • Neonicotinoids
  • Libya: Terrorism

Other offices held in the past

  • Member, Work and Pensions Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Public Accounts Commission (4 Nov 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Feb 2019.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Share to Buy Ltd; property portal, mortgage broker and home shows (see category 8 below). (Registered 02 June 2015)
Share to Buy (Advertising) Ltd; not trading (see category 8 below). (Registered 02 June 2015)
8. Miscellaneous
Unpaid director of Share to Buy Ltd and Share to Buy (Advertising) Ltd (not trading). (Registered 02 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)