Carol Monaghan

Shadow SNP Spokesperson (Armed Forces and Veterans)

Scottish National Party MP for Glasgow North West

@cmonaghansnp https://facebook.com/CarolMonaghanSNP

Carol Monaghan’s voting in Parliament

Carol Monaghan is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Carol Monaghan’s votes.

We have lots more plain English analysis of Carol Monaghan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Carol Monaghan’s full vote analysis page for more.

Carol Monaghan has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 11 Feb 2019

Recent appearances

  • Health and Social Care: Topical Questions 19 Feb 2019

    The Secretary of State talked earlier about a six-week stockpile of medicines, but radioisotopes for cancer diagnosis and treatment cannot be stockpiled. I have asked many times about the future arrangements for radioisotopes post-Brexit, so will the Secretary of State detail them now?
  • Written Answers — Department for Business, Energy and Industrial Strategy: Innovation and Science 19 Feb 2019

    To ask the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy, pursuant to the Answer of 18 December 2018 to Question 203356 on Innovation and Science, and a subsequent Answer of 4 February 2019 to Question 214098, what steps are required to be taken before that report can be published.

More of Carol Monaghan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Glasgow North West

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Carol Monaghan campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • Department for Work and Pensions
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department of Health and Social Care
  • Department for International Development
  • Chronic Fatigue Syndrome
  • Universal Credit
  • Immigration: Married People
  • Refugees: Calais
  • Visas

Currently held offices

  • Member, Science and Technology Committee (Commons) (since 4 Dec 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Armed Forces and Veterans) (since 20 Jun 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Education) (since 20 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Science and Technology Committee (Commons) (13 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Shadow SNP Westminster Group Leader (Public Services and Education) (20 May 2015 to 20 Jun 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Feb 2019.

4. Visits outside the UK
Name of donor: HM Government of Gibraltar
Address of donor: Gibraltar House, 150 Strand, London WC2R 1JA

Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights and accommodation with a total value of £1,229.54

Destination of visit: Gibraltar

Dates of visit: 6 - 10 September 2018

Purpose of visit: Visit for Gibraltar National Day as a member of the Gibraltar APPG.

(Registered 20 September 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)