Mary Robinson

Conservative MP for Cheadle

@maryrobinson01 https://facebook.com/MaryRobinson01

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Mary Robinson’s voting in Parliament

Mary Robinson is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Mary Robinson’s votes.

Last updated: 25 Jan 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Mary Robinson’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mary Robinson’s full vote analysis page for more.

Mary Robinson has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Tributes to Her Late Majesty the Queen 10 Sep 2022

    It is with immense sadness that I rise to pay tribute to, and give thanks for the life of, our late Queen Elizabeth. On behalf of my family and the people of Cheadle, I want to send heartfelt condolences to King Charles and the entire family, who remain in our thoughts and prayers at this sad time. The Queen has been hailed as a golden thread which binds countries and people together, and...
  • Environment, Food and Rural Affairs: Topical Questions 8 Sep 2022

    I want to see clean water in the Ladybrook, the Micker brook and all the streams that feed into the great River Mersey. United Utilities is responsible for our waste water and sewage discharges. It is consulting on its plan to spend up to £18 billion on the water quality and discharges in our area. I am asking my Cheadle constituency to join that consultation. Will the Minister join me in...
  • Health and Social Care: Topical Questions 19 Jul 2022

    I welcome the confirmation of the cohorts to be vaccinated against covid-19 and flu this autumn. Will my hon. Friend advise the House and my constituents whether the two vaccines will be co-administered?

More of Mary Robinson’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Cheadle

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Mary Robinson campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Transport
  • Department for Education
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Ministry of Defence
  • Department for Communities and Local Government
  • *No heading*
  • Blue Badge Scheme: Parents
  • Recreation Spaces: Defibrillators
  • Private Rented Housing: Disability
  • Mental Health Services: Children and Young People

Currently held offices

  • Member, Neonatal Care (Leave and Pay) Bill Committee (since 20 Jul 2022)
  • Member, Dormant Assets Bill [HL] Committee (since 15 Dec 2021)
  • Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee (since 24 Nov 2021)
  • Member, Health and Care Bill Committee (since 7 Sep 2021)
  • Member, Levelling Up, Housing and Communities Committee (since 2 Mar 2020)
  • Member, European Statutory Instruments Committee (since 10 Feb 2020)

Other offices held in the past

  • Member, European Statutory Instruments Committee (18 Jul 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Administration Committee (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Levelling Up, Housing and Communities Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Administration Committee (16 Jan 2017 to 3 May 2017)
  • Member, Levelling Up, Housing and Communities Committee (13 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Mary Felicity Design Ltd; clothing design company. (Registered 03 June 2015)
8. Miscellaneous
From 31 January 2020, member of Cheadle Towns Fund Board. This is an unpaid role. (Registered 28 January 2020)
From 20 June 2021, unpaid director of the Northern Research Group Ltd, a shared services company for northern MPs. (Registered 04 August 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)