Thangam Debbonaire

Shadow Leader of the House of Commons

Labour MP for Bristol West

@thangammp https://facebook.com/debbonaire

The office of Thangam Debbonaire MP has asked us to note that from 1st July 2015 until September 2016 Thangam Debbonaire was having treatment for cancer. During that time she was ‘paired’ for votes – so her absence was matched by a Tory absence. In effect constituents continued to be represented. She worked from the constituency on constituency matters, she and her staff continued to do casework, answer policy emails, submit questions to Ministers.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Thangam Debbonaire’s voting in Parliament

Thangam Debbonaire is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Thangam Debbonaire’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Thangam Debbonaire’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Thangam Debbonaire’s full vote analysis page for more.

Thangam Debbonaire has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Levelling Up, Housing and Communities: Buildings: Insurance 3 Feb 2023

    To ask the Secretary of State for Levelling Up, Housing and Communities, with reference to the Financial Conduct Authority's report entitled Report on insurance for multi‑occupancy buildings, published in September 2022, if he will take steps to implement that report's recommendations; and what steps he plans to take to reduce insurance premium costs for leaseholders in multi-occupancy...
  • Business of the House 2 Feb 2023

    Will the Leader of the House give us the forthcoming business?
  • Business of the House 2 Feb 2023

    I thank the Leader of the House for the forthcoming business. This week, the International Monetary Fund announced that the UK is the only advanced economy forecast to shrink this year. Even sanctions-hit Russia is performing better than us. Why, then, was the Chancellor not in his place on Tuesday to answer Labour’s urgent question? He needs to address the concerns raised by MPs on behalf...

More of Thangam Debbonaire’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Bristol West

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Thangam Debbonaire campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • Department of Health and Social Care
  • Ministry of Housing
  • Communities and Local Government
  • Department for Education
  • Department for Work and Pensions
  • Coronavirus: Vaccination
  • Buildings: Insulation
  • Asylum: Children
  • Homelessness: Coronavirus
  • Employment: Autism

Currently held offices

  • Member, Restoration and Renewal Client Board Committee (since 17 Oct 2022)
  • Member, Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (since 8 Jun 2021)
  • Member, Members Estimate Committee (since 9 May 2021)
  • Member, House of Commons Commission (since 9 May 2021)
  • Shadow Leader of the House of Commons (since 9 May 2021)

Other offices held in the past

  • Shadow Secretary of State for Housing (6 Apr 2020 to 9 May 2021)
  • Opposition Whip (Commons) (18 Oct 2016 to 6 Apr 2020)
  • Shadow Minister (Culture, Media and Sport) (14 Jan 2016 to 18 Oct 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

1. Employment and earnings
Payments from Ipsos MORI, 3 Thomas More Square, London E1W 1YW, for completing surveys. All payments are made direct or donated to charity or community organisations.
28 July 2022, payment of £225. Hours: 1 hr 30 mins. (Registered 01 August 2022; updated 16 August 2022)
18 August 2022, payment of £225. Hours: 30 mins. (Registered 18 August 2022)
5 January 2023, payment of £225. Hours: 1 hr 40 mins. (Registered 06 January 2023)
14 December 2022, payment of £150 from YouGov, 50 Featherstone Street, London EC1Y 8RT, for a survey. Hours: 20 mins. Fee paid direct to a local community organisation. (Registered 18 January 2023)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)