Helen Whately

The Exchequer Secretary

Conservative MP for Faversham and Mid Kent

@helen_whately https://facebook.com/hwhately

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Helen Whately’s voting in Parliament

Helen Whately is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Helen Whately’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Helen Whately’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Helen Whately’s full vote analysis page for more.

Helen Whately has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Treasury: Duty Free Allowances 24 Jan 2022

    Following a consultation in Spring 2020, the Government announced on 11 September 2020 that duty-free sales at UK ports and airports would be extended to EU-bound passengers for the first time in over 20 years from 1 January 2021. This is a significant boost to all ports, airports and international rail terminals in England, Scotland and Wales, including smaller regional airports and rail...
  • Written Answers — Treasury: Venture Capital: Females 24 Jan 2022

    The government provides three tax-advantaged venture capital schemes: The Enterprise Investment Scheme (EIS), the Seed Enterprise Investment Scheme (SEIS) and Venture Capital Trusts (VCTs). The schemes provide a range of tax reliefs for investment into small and growing companies. They are designed to encourage investment in higher-risk, early-stage companies which face the biggest...
  • Written Answers — Treasury: Treasury: Equality 24 Jan 2022

    The Treasury carefully considers the equalities impacts of its fiscal decisions on those with protected characteristics, in line with both its legal obligations and with its strong commitment to promoting fairness. The Treasury has rigorous processes in place to ensure that it complies with its legal requirements under the Public Sector Equality Duty (PSED) in the Equality Act 2010. Every...

More of Helen Whately’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Faversham and Mid Kent

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Helen Whately campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department of Health and Social Care
  • Department of Health
  • Department for Transport
  • Home Office
  • Cabinet Office
  • Mental Illness: Surveys
  • Social Services
  • Meningitis: Health Education
  • M20: Accidents
  • Trespass

Currently held offices

  • Member, Finance (No.2) Bill Committee (since 8 Dec 2021)
  • Member, Public Accounts Committee (since 30 Nov 2021)
  • The Exchequer Secretary (since 16 Sep 2021)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Department of Health and Social Care) (13 Feb 2020 to 16 Sep 2021)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (10 Sep 2019 to 13 Feb 2020)
  • Deputy Chair, Conservative Party (17 Apr 2019 to 10 Sep 2019)
  • Member, Draft Domestic Abuse Bill (Joint) Committee (27 Feb 2019 to 6 Nov 2019)
  • Vice-Chair, Conservative Party (27 Jul 2018 to 17 Apr 2019)
  • Member, Health and Social Care Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Dec 2021.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)