Edward Argar

Minister of State (Department of Health and Social Care)

Conservative MP for Charnwood

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Edward Argar’s voting in Parliament

Edward Argar is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Edward Argar sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Edward Argar voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Edward Argar voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Edward Argar’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Edward Argar’s full vote analysis page for more.

Edward Argar has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Edward Argar’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Charnwood

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Expenses

Topics of interest

Edward Argar campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for International Development
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department of Health
  • Department for Education
  • Home Office
  • Yemen: Armed Conflict
  • Developing Countries: Contracts
  • Iraq: Humanitarian Aid
  • Tree Planting
  • Algeria: Politics and Government

Currently held offices

  • Minister of State (Department of Health and Social Care) (since 10 Sep 2019)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice (14 Jun 2018 to 10 Sep 2019)
  • Member, Procedure Committee (13 Jul 2015 to 21 Nov 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Lord David Brownlow
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Guest at Conservative Party Spring Dinner/Party, value £329

Date received: 25 February 2020

Date accepted: 25 February 2020

Donor status: individual

(Registered 20 March 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)