As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Richard Burgon’s voting in Parliament

Richard Burgon is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Richard Burgon’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Richard Burgon’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Richard Burgon’s full vote analysis page for more.

Richard Burgon has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • World Press Freedom Day — [Mr Philip Hollobone in the Chair] 21 Jun 2022

    It is always a pleasure to serve under your chairship, Mr Hollobone. I congratulate the hon. Member for Folkestone and Hythe (Damian Collins) on securing this crucial debate. It is always a pleasure to follow a speech by such an assiduous Member of Parliament as the hon. Member for Strangford (Jim Shannon). I will confine my comments to the particular case raised in detail by the hon....
  • Industrial Action on the Railway 20 Jun 2022

    It is disgusting how the Secretary of State and the Government have smeared and continue to smear ordinary, hard-working, decent people such as railway cleaners, safety operatives and ticket staff who just want to keep their jobs and get a decent, fair pay rise. Does it not go to show which side the Government are on when they seek to slash workers’ pay while the train companies continue to...
  • Industrial Action on the Railway 20 Jun 2022

    It is disgusting how the Secretary of State and the Government have smeared and continue to smear ordinary, hard-working, decent people such as railway cleaners, safety operatives and ticket staff who just want to keep their jobs and get a decent, fair pay rise. Does it not go to show which side the Government are on when they seek to slash workers’ pay while the train companies continue to...

More of Richard Burgon’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Leeds East

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Richard Burgon campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Ministry of Justice
  • HM Treasury
  • Home Office
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department of Health and Social Care
  • Prison Officers
  • Prisons: Contracts
  • Legal Aid Scheme
  • Prisons: Repairs and Maintenance
  • Prisons: Staff

Currently held offices

  • Member, Consolidation, &c., Bills (Joint Committee) (since 6 Jul 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Justice Committee (11 May 2020 to 22 Feb 2021)
  • Shadow Lord Chancellor and Shadow Secretary of State for Justice (27 Jun 2016 to 6 Apr 2020)
  • Shadow Minister (Treasury) (18 Sep 2015 to 27 Jun 2016)
  • Member, Justice Committee (6 Jul 2015 to 26 Oct 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jun 2022.

8. Miscellaneous
Non-practising solicitor. (Registered 06 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)