Nigel Huddleston

The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport

Conservative MP for Mid Worcestershire

@huddlestonnigel https://facebook.com/NigelHuddlestonPPC

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Nigel Huddleston’s voting in Parliament

Nigel Huddleston is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Nigel Huddleston sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Nigel Huddleston voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Nigel Huddleston voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Nigel Huddleston’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Nigel Huddleston’s full vote analysis page for more.

Nigel Huddleston has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: National Lottery 3 Aug 2020

    DCMS held a consultation seeking views on whether to raise the minimum age for playing National Lottery games as part of work on the next National Lottery licence, which is due to begin in 2023. The responses are currently being considered and I will formally respond in due course. The consultation on the minimum age for playing National Lottery games provides information on the estimated...
  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: Bowling: Coronavirus 30 Jul 2020

    DCMS officials have spoken to a representative of the Ten-pin Bowling Proprietor’s Association and also several other key sector members to discuss guidance and next steps to reopening the sector. Bowling alleys will be able to reopen from 1 August provided they have written a Covid-19 risk assessment. We have worked closely with stakeholders to develop further Covid-19 Secure reopening...
  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: Bowling: Coronavirus 30 Jul 2020

    Bowling alleys will be able to reopen from 1 August provided they have written a Covid-19 risk assessment. We have worked closely with stakeholders to develop further Covid-19 Secure reopening guidance for venues such as bowling alleys. Specific guidance on bowling alleys has been published within UKHospitality’s ‘Covid-19 Secure Guidelines for Hospitality Businesses’. We continue to...

More of Nigel Huddleston’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Mid Worcestershire

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Nigel Huddleston campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Communities and Local Government
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Department for Culture
  • Media and Sport
  • Home Office
  • Women and Equalities
  • Wind Power: Planning Permission
  • Radio Frequencies
  • *No heading*
  • Fireworks
  • Domestic Abuse: Females

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (since 13 Feb 2020)
  • Assistant Whip (since 29 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • Member, Culture, Media and Sport Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

1. Employment and earnings
Payments from ComRes, Four Millbank, London SW1P 3JA, for completing surveys:
16 May 2019, received £150. Hours: 2 hrs. (Registered 20 August 2019)
21 January 2019, received £75. Hours: 1 hr. (Registered 05 November 2019)
25 May 2019, received £75. Hours: 1 hr. (Registered 05 November 2019)
1 November 2019, received £75. Hours: 1 hr. (Registered 05 November 2019)
1 November 2019, received a second payment of £75. Hours: 1 hr. (Registered 05 November 2019)
1 November 2019, received a third payment of £75. Hours: 1 hr. (Registered 05 November 2019)
16 December 2019, received payment of £75. Hours: 1 hr. (Registered 19 December 2019)
16 December 2019, received a second payment of £75. Hours: 1 hr. (Registered 19 December 2019)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Karl Sternberg
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000

Donor status: individual

(Registered 20 December 2019)
4. Visits outside the UK
Name of donor: APPG on Fourth Industrial Revolution, funded by Boston Consulting Group, Braintree, Deloitte, Lockheed Martin, Oracle, Visa, BP, TCS, RBS, Uber, Samsung, Vodafone and HSBC
Address of donor: c/o House of Commons, London, SW1A 0AA

Estimate of the probable value (or amount of any donation): return flights from UK, £1,388.22; accommodation, meals, sundries and other transport, £3,256.89; total value £4,645.11

Destination of visit: San Francisco

Dates of visit: 15 to 22 April 2019

Purpose of visit: APPG visit.

(Registered 29 July 2019)
8. Miscellaneous
From 11 February 2019 to 31 July 2019, Vice Chair of the Conservative Party. This post carried a part time salary. (Registered 25 February 2019; updated 16 August 2019)
Until 2 January 2020, shareholding, below the threshold for registering in Category 7, in Royal Bank of Scotland PLC. I held these shares before I was elected as an MP in May 2015. (Registered 16 August 2019; 07 January 2020)
Shareholding, below the threshold for registering in Category 7, in Alphabet Inc. I have held these shares since before I was elected as an MP in May 2015. (Registered 16 August 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)