Vicky Foxcroft

Opposition Whip (Commons)

Labour MP for Lewisham, Deptford

@vickyfoxcroft https://facebook.com/VickyFoxcroftLabour

Vicky Foxcroft’s voting in Parliament

Vicky Foxcroft is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Vicky Foxcroft sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Vicky Foxcroft voted against replacing Trident with a new nuclear weapons system, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Vicky Foxcroft’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Vicky Foxcroft’s full vote analysis page for more.

Vicky Foxcroft has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 19 Dec 2018

Recent appearances

  • Upcoming Business – Commons: Main Chamber 28 Jan 2019

    Relationship between school exclusions and youth violence – Vicky Foxcroft. Adjournment debate
  • Business of the House 17 Jan 2019

    Yesterday, Ofsted Chief Inspector Amanda Spielman launched new guidelines for Ofsted. If adopted, the new proposals would mean that schools practising off-rolling will be punished by inspectors. I am glad to see that the proposals were welcomed by the Government, but will they provide a statement on how they intend to support schools with more resources to meet the new criteria?
  • Written Answers — Department for Education: Special Educational Needs: Autism 17 Jan 2019

    To ask the Secretary of State for Education, what the average waiting time was for a child to be assessed for an Education, Health and Care Plan after receiving a diagnosis of autism spectrum disorder in (a) the London Borough of Lewisham, (b) London and (c) England in each of the last five years.

More of Vicky Foxcroft’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Lewisham, Deptford

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Vicky Foxcroft campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • Department for Education
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Work and Pensions
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Voluntary Work: Young People
  • Sky: Royalties
  • Crimes of Violence: Young People
  • Health Services: Fees and Charges
  • Immigrants: Detainees

Currently held offices

  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (since 30 Oct 2017)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (since 30 Oct 2017)
  • Opposition Whip (Commons) (since 18 Sep 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (22 Feb 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (22 Feb 2016 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 7 Jan 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)