Matthew Pennycook

Shadow Minister (Exiting the European Union)

Labour MP for Greenwich and Woolwich

@mtpennycook

UK membership of the European Union

Parliament has voted on whether the United Kingdom should remain a member of the European Union.

Photo: tristam sparks

Matthew Pennycook voted a mixture of for and against UK membership of the EU

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about UK membership of the EU:

  • On 13 Jun 2018: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union (Withdrawal) Bill — Seek Participation in European Economic Area via EU Withdrawal Agreement Negotiations Show vote
  • On 13 Jun 2018: Matthew Pennycook voted to make the UK's withdrawal from the EU conditional on a statement on how the UK's continued participation in a customs union with the EU was sought during negotiations on the withdrawal agreement. Show vote
  • On 11 Sep 2017: Matthew Pennycook voted against ending the supremacy of EU law in UK law; against converting EU law into domestic law on the UK's exit from the European Union and against giving ministers the power to correct deficiencies in retained EU law. Show vote
  • On 11 Sep 2017: Matthew Pennycook voted against ending the supremacy of EU law in UK law; against converting EU law into domestic law on the UK's exit from the European Union and against giving ministers the power to correct deficiencies in retained EU law. Show vote
  • On 8 Feb 2017: Matthew Pennycook voted to require the Prime Minister to give a series of undertakings before giving notification of the United Kingdom's intention to leave the European Union. Show vote
  • On 8 Feb 2017: Matthew Pennycook voted to empower the Prime Minister to give notification of the United Kingdom's intention to leave the European Union. Show vote
  • On 8 Feb 2017: Matthew Pennycook voted for the UK to remain member of the European Atomic Agency Community (Euratom) when withdrawing from the European Union and to treat leaving Euratom separately from leaving the European Union. Show vote
  • On 8 Feb 2017: Matthew Pennycook voted to empower the Prime Minister to give notification of the United Kingdom's intention to leave the European Union. Show vote
  • On 7 Feb 2017: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union (Notification of Withdrawal) Bill — New Clause 180 — UK To Remain EU Member Unless UK Parliament Agrees Terms for Leaving Show vote
  • On 7 Feb 2017: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union (Notification of Withdrawal) Bill — New Clause 143 — Financial Liability of the UK towards the EU Show vote
  • On 6 Feb 2017: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union (Notification of Withdrawal) Bill — New Clause 26 — Agreement of Representatives of Scottish, Welsh and Northern Ireland Administrations Show vote
  • On 1 Feb 2017: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union (Notification of Withdrawal) Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 1 Feb 2017: Matthew Pennycook voted to empower the Prime Minister to give notification of the United Kingdom's intention to leave the European Union. Show vote
  • On 7 Dec 2016: Matthew Pennycook voted in favour of the United Kingdom leaving the European Union and in favour of starting the process by 31 March 2017. Show vote
  • On 7 Dec 2016: Matthew Pennycook voted in favour of the United Kingdom leaving the European Union and in favour of starting the process by 31 March 2017. Show vote
  • On 14 Sep 2016: Matthew Pennycook voted for the United Kingdom to remain a member of the European Union. Show vote
  • On 15 Jun 2016: Matthew Pennycook was absent for a vote on European Union Membership Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see the FAQ entries on vote descriptions and how the voting record is decided

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)