Brendan O'Hara

Shadow SNP Deputy Spokesperson (Cabinet Office)

Scottish National Party MP for Argyll and Bute

@BrendanOHaraMP https://facebook.com/BrendanOHaraSNP

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Brendan O'Hara’s voting in Parliament

Brendan O'Hara is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a random selection of Brendan O'Hara’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Brendan O'Hara’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Brendan O'Hara’s full vote analysis page for more.

Brendan O'Hara has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Elections Bill 27 Apr 2022

    Does the hon. Gentleman therefore accept that turning up with a polling card proves that we are who we say we are, and if that is the case why does he reject the long list from the Lords? If he accepts that a polling card says who we are, why not the list from the Lords?
  • Elections Bill 27 Apr 2022

    I shall seek to give a calm and reasoned response to the hon. Member for Heywood and Middleton (Chris Clarkson), and I rise to speak in favour of Lords amendments 22 and 23, which, as we have heard, seek to preserve the integrity and independence of the Electoral Commission, as well as Lords amendment 86, which says that, if we have to go down the road of providing ID at polling stations,...
  • Elections Bill 27 Apr 2022

    I share the hon. Lady’s concerns. Those great concerns are felt not just on these Benches, but in the other place, as well as beyond Parliament. Among non-government organisations, individuals, trade unions and political parties, there is a genuine fear that our democracy is being undermined. On our first day of taking evidence in Committee, Professor David Howarth, who served on the...

More of Brendan O'Hara’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Argyll and Bute

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Brendan O'Hara campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Ministry of Defence
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Home Office
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Clyde Naval Base: Military Police
  • Whisky: USA
  • Bahrain: Political Prisoners
  • Trident Missiles: Testing
  • UK Domestic Advisory Group and UK-EU Civil Society Forum

Currently held offices

  • Member, Elections Bill Committee (since 15 Sep 2021)
  • Shadow SNP Deputy Spokesperson (Cabinet Office) (since 1 Feb 2021)
  • Shadow SNP Spokesperson (International Human Rights and Conflict Resolution) (since 1 Mar 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Inclusive Society) (since 1 Jul 2018)

Other offices held in the past

  • Member, DCMS Sub-Committee on Disinformation (12 Mar 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Culture, Media and Sport Committee (11 Sep 2017 to 12 Sep 2017)
  • Member, Digital, Culture, Media and Sport Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Shadow SNP Spokesperson (Culture and Media) (20 Jun 2017 to 17 May 2018)
  • Shadow SNP Westminster Group Leader (Defence) (20 May 2015 to 20 Jun 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 May 2022.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Director and shareholder of Oh! Television; a television production company. The company has not traded. (Registered 11 January 2016)
8. Miscellaneous
From 26 April 2021, a Director of the Westminster Foundation for Democracy. This is an unpaid role. (Registered 19 May 2021)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Catherine O'Hara, as full time Office Manager. (Registered 19 January 2016; updated 08 October 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)