Rebecca Long-Bailey

Shadow Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy

Labour MP for Salford and Eccles

@rlong_bailey https://facebook.com/Rebecca4salford

Rebecca Long-Bailey’s voting in Parliament

Rebecca Long-Bailey is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Rebecca Long-Bailey sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Rebecca Long-Bailey voted against replacing Trident with a new nuclear weapons system, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Rebecca Long-Bailey’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Rebecca Long-Bailey’s full vote analysis page for more.

Rebecca Long-Bailey has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 5 Feb 2019

Recent appearances

More of Rebecca Long-Bailey’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Salford and Eccles

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Rebecca Long-Bailey campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • HM Treasury
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department of Health
  • Department for Work and Pensions
  • Department for Communities and Local Government
  • Welfare Tax Credits
  • Wholesale Trade: Alcoholic Drinks
  • Business: Pay
  • Blood: Contamination
  • Nuclear Decommissioning Authority: Contracts

Currently held offices

  • Shadow Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy (since 9 Feb 2017)
  • Member, Labour Party National Executive Committee (since 27 Sep 2015)

Other offices held in the past

  • Shadow Chief Secretary to the Treasury (27 Jun 2016 to 9 Feb 2017)
  • Shadow Minister (Treasury) (18 Sep 2015 to 27 Jun 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 4 Feb 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)