Johnny Mercer

Conservative MP for Plymouth, Moor View

@JohnnyMercerUK https://facebook.com/JohnnyForPlymouth

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Johnny Mercer’s voting in Parliament

Johnny Mercer is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Johnny Mercer sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Johnny Mercer’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Johnny Mercer’s full vote analysis page for more.

Johnny Mercer has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Data Breach: ARAP Applicants in Afghanistan 21 Sep 2021

    Between 2001 and 2014, UK forces employed 2,850 interpreters. From 2014, they were on sub-contracts, so we are looking at 300 or 400 more. The relocation programme up till April this year relocated 440 interpreters. I can account for about 99 interpreters who were rescued during Operation Pitting. What assessment has the Secretary of State made of how many interpreters—not families, but...
  • Written Answers — Department for Work and Pensions: State Retirement Pensions: Females 8 Sep 2021

    To ask the Secretary of State for Work and Pensions, what steps her Department plans to take in response to the findings of the Parliamentary and Health Service Ombudsman's report, Women's State Pension age: our findings on the Department for Work and Pensions' communication of changes, printed on 19 July 2021, HC 444.
  • Afghanistan 6 Sep 2021

    The Prime Minister just said from the Dispatch Box that no veterans’ call for help will go unanswered, and I totally support that ambition. In fact, that was a central aim with the establishment of the Office for Veterans’ Affairs when he started it, but he and I know that he has consistently failed to take the measures required to make that a reality for veterans in communities like...

More of Johnny Mercer’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Plymouth, Moor View

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Johnny Mercer campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Ministry of Defence
  • Department for Transport
  • Department of Health
  • Department for Work and Pensions
  • Home Office
  • Railways: South West
  • Iraq: Military Intervention
  • Emergency Calls: Suicide
  • Armed Forces: Redundancy
  • Veterans: Charities

Currently held offices

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (since 25 Feb 2021)

Other offices held in the past

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (22 Feb 2021 to 22 Feb 2021)
  • Parliamentary Under-Secretary of State (jointly with the Ministry of Defence) (28 Jul 2019 to 20 Apr 2021)
  • Member, Defence Sub-Committee (12 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Defence Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Health and Social Care Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Defence Sub-Committee (4 May 2016 to 3 May 2017)
  • Chair, Defence Sub-Committee (4 May 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Defence Sub-Committee (8 Sep 2015 to 4 May 2016)
  • Member, Defence Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 4 Oct 2021.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
From 9 November 2018, Mercer Consulting Associates Ltd (not trading). (Registered 17 September 2019)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Felicity Cornelius-Mercer, as Principal Secretary. (Registered 02 June 2015; updated 28 April 2016 and 24 April 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.