William Wragg

Conservative MP for Hazel Grove

@william_wragg

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

William Wragg’s voting in Parliament

William Wragg is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of William Wragg’s votes.

Last updated: 22 Mar 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of William Wragg’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit William Wragg’s full vote analysis page for more.

William Wragg has quite often rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Tributes to Her Late Majesty The Queen 9 Sep 2022

    If I was asked by primary school children, “Did you ever meet Her late Majesty the Queen?”, I would sadly have to say no—there has been no practising of bows and curtsies as my hon. Friend the Member for Chatham and Aylesford (Tracey Crouch) described. Perhaps I have finally learned this afternoon the attraction of being a Government Whip: not only does it seem to increase the...
  • Standards in Public Life 5 Jul 2022

    Thank you, Mr Speaker. My right hon. and learned Friend mentions the sophisticated and robust systems for upholding standards in public life, but those systems are, on the whole, irrelevant if the participants have no regard to them. The Government and, I suggest, my right hon. and hon. Friends sat on the Front Bench—I notice there is a preponderance of Government Whips there, rather than...
  • Adviser on Ministerial Interests 21 Jun 2022

    It is a pleasure to be called to speak in the debate. The motion in the name of the Leader of the Opposition is deeply flattering to me—presumably—and to the Committee that I have the great pleasure of chairing. I appreciate the Opposition’s confidence in us, but would gently encourage them to have more confidence in themselves rather than deferring entirely to my Committee. In the...

More of William Wragg’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Hazel Grove

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

William Wragg campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Cabinet Office
  • Department for Education
  • Department of Health
  • Department of Health and Social Care
  • HM Treasury
  • Cabinet Office: Ministerial Responsibility
  • HIV Infection: Drugs
  • UK Membership of EU: Referendums
  • Schools: Immigrants
  • HIV Infection: Clinical Trials

Currently held offices

  • Member, Motor Vehicles (Compulsory Insurance) Bill Committee (since 15 Dec 2021)
  • Member, Procedure Committee (since 11 Jan 2021)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Chair, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since 29 Jan 2020)
  • Chair, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since 29 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Speaker's Committee on the Electoral Commission (29 Jan 2020 to 7 Dec 2021)
  • Member, Finance Committee (Commons) (30 Oct 2017 to 5 Mar 2018)
  • Member, Backbench Business Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Education Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Finance Committee (Commons) (6 Feb 2017 to 3 May 2017)
  • Member, Backbench Business Committee (13 Jun 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Education, Skills and the Economy Sub-Committee (8 Jun 2016 to 14 Sep 2016)
  • Member, Education Committee (22 Feb 2016 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 Oct 2022.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Bacon Estates Ltd
Address of donor: Fingerpost Cottage, Woodford Road, Poynton SK12 1DY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Provision of a member of staff for the Hazel Grove Constituency Conservative Association during November 2021, value £833.33

Donor status: company, registration 11727791

(Registered 04 January 2022)
Name of donor: Bacon Estates Ltd
Address of donor: Fingerpost Cottage, Woodford Road, Poynton SK12 1DY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Provision of a member of staff for the Hazel Grove Constituency Conservative Association during December 2021, value £833.33

Donor status: company, registration 11727791

(Registered 04 January 2022)
Name of donor: Bacon Estates Ltd
Address of donor: Fingerpost Cottage, Woodford Road, Poynton SK12 1DY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Provision of a member of staff for the Hazel Grove Constituency Conservative Association from January to 29 June 2022 at a value of £833.33 a month, total value £4,999.98

Donor status: company, registration 11727791

(Registered 06 January 2022; updated 22 July 2022)
Name of donor: The Carlton Club Political Committee
Address of donor: The Carlton Club, 69 St James's Street, London SW1A 1PJ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: unincorporated association

(Registered 04 February 2022)
Name of donor: Bacon Estates Ltd
Address of donor: Fingerpost Cottage, Woodford Road, Poynton SK12 1DY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Provision of a member of staff for the Hazel Grove Constituency Conservative Association from 30 June 2022 to December 2022 at a value of £1,333.33 a month, total value £7,999.98

Donor status: company, registration 11727791

(Registered 22 July 2022)
8. Miscellaneous
From 12 November 2018, Trustee of the Grassroots Foundation, a charitable foundation which seeks to improve the quality of, and access to, education. (Registered 07 January 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)