Kit Malthouse

The Minister of State, Ministry of Justice

Conservative MP for North West Hampshire

@kitmalthouse https://facebook.com/kit.malthouse

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Kit Malthouse’s voting in Parliament

Kit Malthouse is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Kit Malthouse sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Kit Malthouse’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kit Malthouse’s full vote analysis page for more.

Kit Malthouse has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Treasury: Topical Questions 7 Feb 2023

    When the Chancellor acceded to the Treasury throne, he appointed a panel of four advisers drawn from the City. Has the panel met, has he added anybody from small business or industry, and where can we find the minutes, please?
  • Charter for Budget Responsibility 6 Feb 2023

    I guess the issue is: whose forecasts are they? If the OBR produces forecasts and Treasury officials say, “Well, Chancellor, we have looked over the forecasts and we think they are right,” that is qualitatively different, in the public’s mind, to the Treasury producing a forecast and the OBR saying to the public, “Well, we have looked over them and we think they are right.” While...
  • Charter for Budget Responsibility 6 Feb 2023

    I guess the issue is: whose forecasts are they? If the OBR produces forecasts and Treasury officials say, “Well, Chancellor, we have looked over the forecasts and we think they are right,” that is qualitatively different, in the public’s mind, to the Treasury producing a forecast and the OBR saying to the public, “Well, we have looked over them and we think they are right.” While...

More of Kit Malthouse’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for North West Hampshire

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Kit Malthouse campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • HM Treasury
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Department of Health
  • Department for International Trade
  • Enterprise Investment Scheme
  • Drugs: Children
  • Vat
  • Enterprise Investment Scheme and Seed Enterprise Investment Scheme
  • Alcoholic Drinks: Crime

Currently held offices

  • Member, Public Order Bill Committee (since 25 May 2022)
  • Member, Approved Premises (Substance Testing) Bill Committee (since 8 Dec 2021)
  • The Minister of State, Ministry of Justice (since 16 Sep 2021)
  • The Minister of State, Home Department (since 25 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • The Secretary of State for Education (6 Sep 2022 to 25 Oct 2022)
  • Chancellor of the Duchy of Lancaster (7 Jul 2022 to 6 Sep 2022)
  • Minister of State (Ministry of Justice and Home Office) (16 Sep 2021 to 7 Jul 2022)
  • Minister of State (Housing, Communities and Local Government) (9 Jul 2018 to 25 Jul 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (9 Jan 2018 to 9 Jul 2018)
  • Member, Treasury Sub-Committee (14 Sep 2017 to 20 Feb 2018)
  • Member, Treasury Committee (11 Sep 2017 to 20 Feb 2018)
  • Member, Treasury Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Armed Forces Bill Committee (26 Oct 2015 to 24 Nov 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
County Finance Group Ltd; provision of equipment finance. (Registered 02 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)