Wendy Morton

Minister of State (Department for Transport)

Conservative MP for Aldridge-Brownhills

@morton_wendy https://facebook.com/morton.wendy

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Wendy Morton’s voting in Parliament

Wendy Morton is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Wendy Morton’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Wendy Morton’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Wendy Morton’s full vote analysis page for more.

Wendy Morton has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Transport: Railways: Freight 28 Jun 2022

    This Government is committed to delivering a net zero railway and recognises the considerable benefits of shifting goods from road to rail. Our Transport Decarbonisation and Future of Freight plans set out our support for rail freight, recognising that freight trains emit around a quarter of the carbon dioxide per tonne-mile of road haulage. As we build back from the pandemic, and following...
  • Written Answers — Department for Transport: Railways: Freight 28 Jun 2022

    The Government is fully committed to growing rail freight and unlocking the economic and environmental benefits that the sector can deliver. Our Transport Decarbonisation Plan (TDP) set out our ambition to remove all diesel-only trains (passenger and freight) from the network by 2040. The Future of Freight Plan reflects the growing importance of the freight sector as a whole; until now, there...
  • Written Answers — Department for Transport: Train Operating Companies: Redundancy 28 Jun 2022

    No. Train operating companies are not required under their contracts with the Secretary of State to offer any specific wage package, or to commit to redundancies.

More of Wendy Morton’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Aldridge-Brownhills

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Wendy Morton campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for International Development
  • Department of Health
  • Department for Communities and Local Government
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Overseas Aid
  • Travellers: Caravan Sites
  • Maternity Services: Safety
  • Department of Health: Overseas Aid
  • Teachers

Currently held offices

  • Minister of State (Department for Transport) (since 9 Feb 2022)
  • Member, Taxis and Private Hire Vehicles (Disabled Persons) Bill Committee (since 2 Feb 2022)
  • Member, Motor Vehicles (Compulsory Insurance) Bill Committee (since 5 Jan 2022)

Other offices held in the past

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (19 Dec 2021 to 9 Feb 2022)
  • Parliamentary Under-Secretary (Foreign, Commonwealth and Development Office) (2 Sep 2020 to 19 Dec 2021)
  • Parliamentary Under-Secretary (Foreign and Commonwealth Office) (Joint with the Department for International Development) (13 Feb 2020 to 2 Sep 2020)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice (26 Jul 2019 to 13 Feb 2020)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (9 Jan 2018 to 26 Jul 2019)
  • Member, Backbench Business Committee (13 Jun 2016 to 31 Oct 2016)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Feb 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Feb 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (10 Feb 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Regulatory Reform Committee (12 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Member, International Development Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 27 Jun 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Two commercial properties, both of which are small industrial units on a business park in North Yorkshire, owned by DM Electronics Ltd: (i). (Registered 02 June 2015)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
DM Electronics Ltd, an electronics design and manufacturing company. (Registered 02 June 2015; updated 03 May 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)