Kevin Foster

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department

Conservative MP for Torbay

@kevin_j_foster https://facebook.com/KevinforTorbay

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Kevin Foster’s voting in Parliament

Kevin Foster is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Kevin Foster sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Kevin Foster voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Kevin Foster voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Kevin Foster’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kevin Foster’s full vote analysis page for more.

Kevin Foster has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Home Office: Business: Coronavirus 31 Jul 2020

    Our priority will always be to protect the public’s health, to contain the spread of the virus and prevent a second wave. We recognise these are extremely difficult conditions for businesses and the Government continues to support businesses through one of the most generous economic packages provided anywhere in the world. It has always been understood the measures taken to limit the spread...
  • Written Answers — Home Office: Overseas Students 28 Jul 2020

    From October students will be able to apply for a visa up to six months in advance of the course start date listed on their Confirmation of Acceptance for Studies. This is an extension on the current period of three months. Students who require a Secure English Language Test (SELT) must obtain a SELT from an approved provider. A SELT test can be obtained from any of the test centres listed in...
  • Written Answers — Home Office: British National (Overseas): Hong Kong 28 Jul 2020

    The Home Secretary was pleased to recently announce details of the new immigration route for Hong Kong British National (Overseas) citizens, which can be found at: https://www.gov.uk/government/publications/hong-kong-bno-vis a-policy-statement

More of Kevin Foster’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Torbay

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Kevin Foster campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department of Health
  • Department for Transport
  • Department for Work and Pensions
  • Home Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Junior Doctors: Pay
  • Gender Recognition
  • Consultants: Pay
  • Junior Doctors: Working Hours
  • Terrorism: Northern Ireland

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (since 16 Dec 2019)

Other offices held in the past

  • Assistant Whip (4 Apr 2019 to 16 Dec 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Wales (4 Apr 2019 to 16 Dec 2019)
  • The Parliamentary Secretary, Cabinet Office (4 Apr 2019 to 31 Oct 2019)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (31 Oct 2017 to 24 Apr 2019)
  • Member, Backbench Business Committee (13 Jun 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Backbench Business Committee (14 Dec 2015 to 12 May 2016)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (28 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Public Accounts Committee (7 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

8. Miscellaneous
From 17 January 2020, Vice-Chair of the Torquay Town Deal Board. This is an unpaid role. (Registered 27 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)