Deidre Brock

Shadow SNP Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs)

Scottish National Party MP for Edinburgh North and Leith

@deidrebrock https://facebook.com/DeidreBrockSNP

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Deidre Brock’s voting in Parliament

Deidre Brock is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a random selection of Deidre Brock’s votes.

Last updated: 25 Jan 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Deidre Brock’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Deidre Brock’s full vote analysis page for more.

Deidre Brock has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Prayers - [Mr Speaker in the Chair] : The Growth Plan 23 Sep 2022

    How and when will the Chancellor address the concerns raised by economists at the Resolution Foundation, the Institute for Government and the IFS that this package does not meet the current fiscal rules?
  • Business of the House 22 Sep 2022

    I thank the Leader of the House for her statement. I, too, pay tribute, on behalf of my SNP colleagues and myself, to the staff of these Houses of Parliament for their exceptional work in preparing and carrying out the various ceremonies and duties required after the sad passing of Queen Elizabeth. They were outstanding. I welcome very much the content of the statutory instruments that we...
  • Shale Gas Extraction 22 Sep 2022

    Will the Secretary of State explain exactly how the UK Government deciding to get rid of the fracking ban aligns with their COP26 commitments?

More of Deidre Brock’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Edinburgh North and Leith

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Deidre Brock campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Ministry of Defence
  • Home Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Scotland Office
  • Cabinet Office
  • Scotland Office: Social Media
  • Immigration: EU Nationals
  • Visas
  • Public Expenditure: Scotland
  • Energy: Prices

Currently held offices

  • Member, House of Commons Commission (since 8 Sep 2022)
  • Member, Genetic Technology (Precision Breeding) Bill Committee (since 22 Jun 2022)
  • Member, Animal Welfare (Sentience) Bill [HL] Committee (since 9 Feb 2022)
  • Member, Scottish Affairs Committee (since 4 May 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs) (since 7 Jan 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Wales) (since 1 Jul 2018)

Other offices held in the past

  • Shadow SNP Spokesperson (Environment and Rural Affairs) (1 Jul 2018 to 7 Jan 2020)
  • Member, Scottish Affairs Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Shadow SNP Spokesperson (Fair Work and Employment) (20 Jun 2017 to 1 Jul 2018)
  • Shadow SNP Spokesperson (Northern Ireland) (20 Jun 2017 to 1 Jul 2018)
  • Member, Scottish Affairs Committee (5 Sep 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Public Accounts Commission (4 Nov 2015 to 15 Nov 2016)
  • Member, Public Accounts Committee (7 Jul 2015 to 12 Sep 2016)
  • Shadow SNP Westminster Group Leader (Scottish Parliament/Scottish Government Liaison) (20 May 2015 to 20 Jun 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Devolved Government Relations) (20 May 2015 to 7 Jan 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
My partner and I have half share ownership (in total) of two flats in Edinburgh: (i). (Registered 05 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)