Christina Rees

Labour/Co-operative MP for Neath

@rees4neath https://facebook.com/ChrisReesLabour

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Christina Rees’s voting in Parliament

Christina Rees is a Labour/Co-operative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour/Co-operative MPs.

This is a random selection of Christina Rees’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Christina Rees’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Christina Rees’s full vote analysis page for more.

Christina Rees has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Steel Industry: Contribution to the UK Economy — [Mark Pritchard in the Chair] 25 Jan 2023

    It is always a pleasure to serve under your chairmanship, Mr Pritchard. I am grateful to my hon. Friend the Member for Newport East (Jessica Morden) for so eloquently leading on this very important debate. I speak today as a member of the Unite and GMB trade unions. Steel is a foundational sector across the UK, never more so than in Neath Port Talbot county borough. On such strong...
  • Shark Fins Bill 20 Jan 2023

    With the leave of the House, I would like to thank everyone here today for their contributions to the debate. Notably, I thank the hon. Member for Watford (Dean Russell) for his graphic description of the abhorrent shark finning procedure. I thank the hon. Member for North Devon (Selaine Saxby) for highlighting the banning of the 20 kg personal allowance, which will also apply to...
  • Shark Fins Bill 20 Jan 2023

    I beg to move, That the Bill be now read a Third time. I am delighted to present the Bill for its Third Reading, and thank all Members who have supported it so far, as well as all the non-governmental organisations that have advocated for this ban. I am pleased that the Bill has broad support across the House, and I am grateful to the Members who are present for helping to put in place this...

More of Christina Rees’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour/Co-operative MP for Neath

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Party was Labour until 3 May 2017

Social Media

Expenses

Topics of interest

Christina Rees campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Ministry of Justice
  • Home Office
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Work and Pensions
  • Wales Office
  • Personal Injury: Compensation
  • Apprentices: Wales
  • Reparation by Offenders
  • Courts: Closures
  • Courts

Currently held offices

  • Member, Shark Fins Bill Committee (since 9 Nov 2022)
  • Member, Employment (Allocation of Tips) Bill Committee (since 7 Sep 2022)
  • Member, Petitions Committee (since 13 Jul 2021)
  • Member, Panel of Chairs (since 16 Jul 2020)
  • Member, Consolidation, &c., Bills (Joint Committee) (since 6 Jul 2020)

Other offices held in the past

  • Shadow Secretary of State for Wales (9 Feb 2017 to 6 Apr 2020)
  • Shadow Minister (Justice) (10 Oct 2016 to 9 Feb 2017)
  • Member, Welsh Affairs Committee (13 Jul 2015 to 1 Feb 2016)
  • Member, Justice Committee (6 Jul 2015 to 26 Oct 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
From 8 December 2017, a residential property in Bridgend County Borough: (i). (Registered 18 January 2018)
8. Miscellaneous
Barrister, non-practising. (Registered 22 July 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)