Paul Scully

The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport

Conservative MP for Sutton and Cheam

@scullyp https://facebook.com/scullyforsutton

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Paul Scully’s voting in Parliament

Paul Scully is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Paul Scully sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Paul Scully’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Paul Scully’s full vote analysis page for more.

Paul Scully has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: Internet and Pornography: Children 24 Nov 2022

    The Online Safety Bill introduces clear legal responsibilities on service providers to understand the risk of harm to users and put in place systems and processes to improve user safety. Service providers will be required to protect children from harmful content online, including pornography, and Ofcom will be able to take enforcement action against services which do not comply with these...
  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: Charities: Lotteries 24 Nov 2022

    The society lottery annual sales limit was last increased in July 2020 as part of a wider package of changes to society lottery limits. DCMS published a review of the impact of these in March 2022. Early indicators are positive, for example the increase in the annual sales limit has allowed some multiple licensed operators who previously had annual sales in excess of £10 million, to take...
  • Written Answers — Department for Digital, Culture, Media and Sport: Entain: Money Laundering 24 Nov 2022

    I am unable to comment on specific cases of regulatory action taken by the Gambling Commission. However, I have provided some overarching information on regulatory settlements. Regulatory settlements are a possible outcome of Gambling Commission enforcement action, and this may include the operator paying a financial amount for socially responsible purposes. The Commission’s process for the...

More of Paul Scully’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Sutton and Cheam

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Paul Scully campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Transport
  • Department for International Development
  • Department for Communities and Local Government
  • Department of Health
  • Road Traffic: Greater London
  • Niranjan Rasalingam
  • Burma: Human Rights
  • English Language: Education
  • Burma: Humanitarian Aid

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (since 27 Oct 2022)
  • Member, Professional Qualifications Bill [HL] Committee (since 12 Jan 2022)
  • Member, Commercial Rent (Coronavirus) Bill Committee (since 1 Dec 2021)
  • Member, Subsidy Control Bill Committee (since 20 Oct 2021)
  • Member, Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill Committee (since 1 Jul 2021)

Other offices held in the past

  • Member, Speaker's Committee on the Electoral Commission (18 Oct 2022 to 31 Oct 2022)
  • Member, Levelling-up and Regeneration Bill Committee (8 Sep 2022 to 21 Sep 2022)
  • Minister of State (Department for Levelling Up, Housing and Communities) (7 Jul 2022 to 27 Oct 2022)
  • Minister of State (London) (19 Sep 2021 to 27 Oct 2022)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) (13 Feb 2020 to 7 Jul 2022)
  • Minister of State (London) (13 Feb 2020 to 19 Sep 2021)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 13 Sep 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (13 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Petitions Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, International Development Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (8 Nov 2016 to 3 May 2017)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (8 Nov 2016 to 3 May 2017)
  • Member, International Development Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Petitions Committee (20 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Nov 2022.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: UK Music
Address of donor: Savoy Hill House, 7-10 Savoy Hill, London WC2R 0BU

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Hospitality ticket for the BRIT Awards, approx. value £800

Date received: 8 February 2022

Date accepted: 8 February 2022

Donor status: company, registration 03245288

(Registered 21 February 2022)
Name of donor: The Football Association Premier League
Address of donor: Brunel Building, 57 North Wharf Road, London W2 1HQ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: One ticket with hospitality to Arsenal vs Leeds United at the Emirates Stadium, total approx. value £500

Date received: 8 May 2022

Date accepted: 8 May 2022

Donor status: company, registration 2719699

(Registered 16 May 2022)
Name of donor: The Football Association Premier League
Address of donor: Brunel Building, 57 North Wharf Road, London W2 1HQ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: One ticket for an Ed Sheeran concert at Wembley Stadium, total value £420

Date received: 25 June 2022

Date accepted: 25 June 2022

Donor status: company, registration 2719699

(Registered 11 July 2022; updated 20 July 2022)
Name of donor: David Barratt
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Hotel accommodation for two nights whilst engaging in speaking events on the Isle of Wight, value £1,100

Date received: 22-24 July 2022

Date accepted: 22 July 2022

Donor status: individual

(Registered 29 July 2022)
Name of donor: PRS for Music
Address of donor: 1st Floor Goldings House, 2 Hays Lane, London SE1 2HB

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality for a Rolling Stones concert, total value £800

Date received: 3 July 2022

Date accepted: 3 July 2022

Donor status: company, registration 03444246

(Registered 05 August 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)