Alison Thewliss

Shadow SNP Spokesperson (Housing, Communities and Local Government)

Scottish National Party MP for Glasgow Central

@alisonthewliss https://facebook.com/AlisonThewlissSNP

Alison Thewliss’s voting in Parliament

Alison Thewliss is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Alison Thewliss’s votes.

We have lots more plain English analysis of Alison Thewliss’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Alison Thewliss’s full vote analysis page for more.

Alison Thewliss has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 19 Dec 2018

Recent appearances

  • Health and Social Care: Obesity 15 Jan 2019

    Scotland’s childhood obesity plan recognises breastfeeding as the best start to life for babies. Will he look at that in his plans and ensure that the support is available to allow women to breastfeed for as long as they wish to?
  • Leaving the EU: European Union (Withdrawal) Act 14 Jan 2019

    The Glasgow Central constituency voted 71% to remain, and we certainly did not vote for this Government’s deal and this tawdry Brexit that the Government are pursuing. I have constituents from the EU who come to my surgeries, come to my constituency office and stop me in the street, some who have been here for only a short time and some who have been here for decades. They are all deeply...

More of Alison Thewliss’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Glasgow Central

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Alison Thewliss campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Work and Pensions
  • Home Office
  • HM Treasury
  • Department of Health
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Social Security Benefits: Children
  • Jobcentres: Glasgow
  • Infant Foods
  • Members: Correspondence
  • Sanitary Protection: VAT

Currently held offices

  • Shadow SNP Spokesperson (Housing, Communities and Local Government) (since 1 Jul 2018)
  • Member, Procedure Committee (since 20 Nov 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Treasury) (since 20 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Housing, Communities and Local Government Committee (13 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Cities) (20 May 2015 to 1 Jul 2018)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 7 Jan 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)