Wes Streeting

Labour MP for Ilford North

@wesstreeting

Wes Streeting’s voting in Parliament

Wes Streeting is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Wes Streeting’s votes.

We have lots more plain English analysis of Wes Streeting’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Wes Streeting’s full vote analysis page for more.

Wes Streeting has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 19 Dec 2018

Recent appearances

  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Drugs 17 Jan 2019

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, whether his Department's plans to ensure the supply of medicines in the event of the UK leaving the EU without a deal (a) have been or (b) will be subjected to an independent evaluation.
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Drugs 17 Jan 2019

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, if he will publish (a) a list of medicines for which there is a supply risk in the event of the UK leaving the EU without a deal and (b) a plan to mitigate those supply risks.
  • Written Answers — Department for Transport: Roads: Repairs and Maintenance 17 Jan 2019

    To ask the Secretary of State for Transport, what funding has been provided to the London Borough of Redbridge to tackle potholes in each year since 2010; and how that funding compares with the average funding allocated in each year to local authorities in (a) Greater London and (b) England.

More of Wes Streeting’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Ilford North

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Wes Streeting campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department of Health
  • Ministry of Defence
  • Home Office
  • Department for Education
  • Sri Lanka: Human Rights
  • Brain: Tumours
  • King George Hospital Redbridge: Accident and Emergency Departments
  • Army: Recruitment
  • Uber

Currently held offices

  • Member, Treasury Sub-Committee (since 14 Sep 2017)
  • Member, Treasury Committee (since 11 Sep 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Treasury Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 7 Jan 2019.

1. Employment and earnings
Payment of £5,000 expected from JP Morgan, 25 Bank Street, London E14 5JP, for speaking on a panel at the JP Morgan European High Yield Conference on 5 September 2018. Hours: 6 hrs. (Registered 05 September 2018)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Unison
Address of donor: 130 Euston St, Euston, London NW1 2AY

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Printing of leaflets for annual report, value £2,251.50

Donor status: trade union

(Registered 06 December 2018)
2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: Peter Hearn
Address of donor: private

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: £7,500 towards staffing costs

Date received: 23 November 2018

Date accepted: 3 December 2018

Donor status: individual

(Registered 06 December 2018)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Franco-British Council
Address of donor: 6 Cromwell Place, London SW7 2JN

Estimate of the probable value (or amount of any donation): Transport £491; accommodation £528; meals £195; total value £1,214

Destination of visit: Paris

Dates of visit: 14-16 June 2018

Purpose of visit: To meet with other Franco-British Council Young Leaders in Paris for a programme of policy discussions and meetings with French and British representatives from politics, government, the military and cultural institutions.

(Registered 12 July 2018)
10. Family members engaged in lobbying the public sector on behalf of a third party or client
My partner, Joseph Dancey, is a self-employed communications and public affairs adviser. (Registered 28 January 2016)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)