Carolyn Harris

Shadow Minister (Home Affairs)

Swansea East Labour

Carolyn Harris’s voting in Parliament

Carolyn Harris is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Carolyn Harris sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Carolyn Harris generally voted for higher taxes on banks, while most Labour MPs generally voted against. Show votes
  • Carolyn Harris generally voted against replacing Trident with a new nuclear weapons system, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Carolyn Harris’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Carolyn Harris’s full vote analysis page for more.

Carolyn Harris has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 22 Feb 2017

Recent appearances

  • Written Answers — Home Office: Refugees: Children 27 Apr 2017

    To ask the Secretary of State for the Home Department, what information her Department holds on local authority capacity to accept refugee children under the Dubs scheme and allegations that the Dubs scheme has encouraged traffickers to exploit such children.
  • Whirlpool: Product Safety System — [Ms Joan Ryan in the Chair] 26 Apr 2017

    It is a pleasure to serve under your chairmanship, Ms Ryan. I congratulate my hon. Friend the Member for Hammersmith (Andy Slaughter) on securing the debate. Mine will be a speedy speech, as I have crossed out three quarters of it already. I want to say a big thank you to Electrical Safety First, which has been the secretariat for the all-party group on home electrical safety, of which I am...

More of Carolyn Harris’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Swansea East

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Carolyn Harris campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Department for Culture
  • Media and Sport
  • Department of Health
  • Ministry of Justice
  • Gaming Machines
  • Electronic Equipment: Safety
  • Counterfeit Manufacturing: Electronic Equipment
  • Land Registry
  • Gambling

Currently held offices

  • Shadow Minister (Home Affairs) (since 9 Oct 2016)

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (20 Jul 2015 to 12 Sep 2016)
  • Member, Welsh Affairs Committee (13 Jul 2015 to 18 Jul 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 10 Apr 2017.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.