Martyn Day

Shadow SNP Spokesperson (Public Health and Primary Care)

Scottish National Party MP for Linlithgow and East Falkirk

@MartynDaySNP https://facebook.com/MartynDaySNP

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Martyn Day’s voting in Parliament

Martyn Day is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Martyn Day’s votes.

Last updated: 20 Jul 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Martyn Day’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Martyn Day’s full vote analysis page for more.

Martyn Day has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Office: Bahrain: Capital Punishment 29 Jul 2020

    To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, with reference to the decision by Bahrain’s highest court to uphold the death sentences of Mohammed Ramadhan and Husain Moosa on 13 July 2020, whether Shiekh Mohamed Bin Ali Alkhalifa has received training (a) in the UK or (b) funded by the UK Government.
  • Written Answers — Department for Environment, Food and Rural Affairs: Food: Origin Marking 24 Jul 2020

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, what recent discussions he has had with supermarkets in the UK on providing clear labelling for the consumer on the origin of food.
  • Counter-Daesh Update 22 Jul 2020

    I thank the Secretary of State for his statement, reminding us that Daesh has not gone away, with the insurgency continuing. In March, Daesh temporarily suspended its operations in Europe due to covid-19, warning its followers to “stay away from the land of the epidemic.” Like everyone else, it has continued to operate online, so what more can the Government do to eliminate that online...

More of Martyn Day’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Linlithgow and East Falkirk

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Martyn Day campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Cabinet Office
  • Department for Work and Pensions
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Treasury
  • Tobacco: Smuggling
  • Voting Rights: Young People
  • Children: Maintenance
  • Employment: Taxation
  • Cybercrime

Currently held offices

  • Member, Petitions Committee (since 2 Mar 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Public Health and Primary Care) (since 7 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, European Scrutiny Committee (9 Jul 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Public Accounts Commission (16 Nov 2017 to 9 Jul 2018)
  • Member, Public Accounts Committee (11 Sep 2017 to 9 Jul 2018)
  • Member, Petitions Committee (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Petitions Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Administration Committee (20 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)