Stuart McDonald

Shadow SNP Spokesperson (Immigration, Asylum and Border Control)

Scottish National Party MP for Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East

@stuart_mcdonald https://facebook.com/Stuart-McDonald-For-Cumbernauld-Kilsyth-Kirkintilloch-East-981195631909269

Stuart McDonald’s voting in Parliament

Stuart McDonald is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Stuart McDonald’s votes.

We have lots more plain English analysis of Stuart McDonald’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Stuart McDonald’s full vote analysis page for more.

Stuart McDonald has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 19 Dec 2018

Recent appearances

  • Leaving the EU 21 Jan 2019

    rose—
  • Leaving the EU 21 Jan 2019

    A very popular choice, Mr Speaker. Thank you very much. Scrapping the settled status fee is indeed a welcome step, but if the Prime Minister is not going to follow the advice of my hon. Friend the Member for Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey (Drew Hendry), will she at least answer the question of why there are no appeal rights in the new immigration Bill for EU citizens who are...
  • Oral Answers to Questions — Home Department: Immigration 21 Jan 2019

    Tens of thousands of families have been split by the Prime Minister’s draconian anti-family immigration rules. How many more families will be destroyed by the Home Secretary’s proposals to extend those rules to EU family members? Should we not be getting rid of these rules, rather than extending them?

More of Stuart McDonald’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Stuart McDonald campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • HM Treasury
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department for Education
  • Ministry of Defence
  • Asylum: Housing
  • Asylum
  • Undocumented Migrants: Private Rented Housing
  • Asylum: Families
  • Revenue and Customs: Cumbernauld

Currently held offices

  • Member, Home Affairs Committee (since 11 Sep 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Immigration, Asylum and Border Control) (since 20 May 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Draft Investigatory Powers Bill (Joint Committee) (5 Nov 2015 to 11 Feb 2016)
  • Member, Home Affairs Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 7 Jan 2019.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Flat in East Dunbartonshire: (i). (Registered 21 May 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)