Patricia Gibson

Shadow SNP Spokesperson (Consumer Affairs)

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
North Ayrshire and Arran Scottish National Party

Patricia Gibson’s voting in Parliament

Patricia Gibson is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Patricia Gibson’s votes.

We have lots more plain English analysis of Patricia Gibson’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Patricia Gibson’s full vote analysis page for more.

Patricia Gibson has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 20 Dec 2017

Recent appearances

  • Unpaid Trial Work Periods (Prohibition) Bill 16 Mar 2018

    I wonder if the hon. Gentleman can clarify something for me. I am listening very carefully to what he says, but I cannot understand why there have to be unpaid trial shifts when it would be much fairer just to put somebody on a temporary contract, then assess them and decide whether to give them a permanent contract.
  • Banking in North Ayrshire 14 Mar 2018

    I am delighted to have secured this debate on banking in North Ayrshire, although I really wish it was not necessary. I should apologise in advance for my croaky voice as I struggle through this speech. I have been trying to secure this debate since November, when the closures of RBS branches in Kilwinning, Kilbirnie and Saltcoats were first announced. I have the fortune, or misfortune, to...
  • Banking in North Ayrshire 14 Mar 2018

    I do. I will come later to the fact that no cognisance has been shown of the consequences for communities that the banks are supposed to serve.

More of Patricia Gibson’s recent appearances

RSS feed (?)


Scottish National Party MP for North Ayrshire and Arran

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media


Topics of interest

Patricia Gibson campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Culture
  • Media and Sport
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • HM Treasury
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Ministry of Defence
  • Emergency Services Network: North Ayrshire and Arran
  • Direct Marketing
  • Vat
  • AWE: Occupational Pensions
  • Nuisance Calls

Currently held offices

  • Member, Backbench Business Committee (since 11 Sep 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Consumer Affairs) (since 20 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Procedure Committee (13 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Mar 2018.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Until 15 December 2017, flat in Edinburgh: (i). (Registered 20 May 2015; updated 18 December 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.