Julie Cooper

Shadow Minister (Health and Social Care) (Community Health)

Labour MP for Burnley

@julieforburnley https://facebook.com/julieelizabethcooper

Julie Cooper’s voting in Parliament

Julie Cooper is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Julie Cooper’s votes.

We have lots more plain English analysis of Julie Cooper’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Julie Cooper’s full vote analysis page for more.

Julie Cooper has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 11 Feb 2019

Recent appearances

  • Special Educational Needs and Disabilities Funding: Young Carers Support 12 Feb 2019

    It is a pleasure to serve under your chairmanship, Mr Owen. I am grateful to my hon. Friend the Member for Sheffield Central (Paul Blomfield) for securing this debate and for his powerful contribution, which set us off on the right footing. The latest figures identify close to 200,000 young carers, but it is likely that the real figure is much higher, because many child carers, some as young...
  • Petition - None[P002354] 5 Feb 2019

    I rise to present a petition in the same terms on behalf of six outstanding nursery schools of Burnley. The petition of the parents, careers, staff and governors of Whitegate Nursery School, Padiham. [P002329] The petition of the parents, carers, staff and governors of Ightenhill maintained nursery school in Burnley. [P002340] The petition of the parents, carers and staff of Basnett Street...

More of Julie Cooper’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Burnley

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Julie Cooper campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department of Health
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Education
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Work and Pensions
  • NHS: Dental Services
  • Kashmir: Politics and Government
  • Pupils: Disadvantaged
  • State Retirement Pensions: Age
  • Medical Records: Databases

Currently held offices

  • Shadow Minister (Health and Social Care) (Community Health) (since 9 Jan 2018)

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Health) (Community Health) (9 Oct 2016 to 9 Jan 2018)
  • Member, Health and Social Care Committee (26 Oct 2015 to 31 Oct 2016)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 4 Feb 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)