John Nicolson

Shadow SNP Spokesperson (Digital, Culture, Media and Sport)

Scottish National Party MP for Ochil and South Perthshire

@MrJohnNicolson https://www.facebook.com/JohnNicolsonSNP/

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

John Nicolson’s voting in Parliament

John Nicolson is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of John Nicolson’s votes.

Last updated: 29 Sep 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of John Nicolson’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit John Nicolson’s full vote analysis page for more.

John Nicolson has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Her Majesty the Queen’s Platinum Jubilee 12 Nov 2020

    Seventy years in the one job is a remarkable achievement, and we on these Benches congratulate the Queen on the occasion of her platinum jubilee. My mother, who died this summer, was the same age as the Queen. A left-wing, pro-European Scottish nationalist, she always had a bit of a soft spot for her contemporary. Mum was not a natural monarchist, but she shared a sense, as so many of that...
  • Hong Kong 12 Nov 2020

    Given the latest brutal attack by China on Hong Kong democracy and freedom of speech, will the Minister undertake to increase the number of visas available to Hong Kong citizens, tell us what he will do if they are not recognised by China and reassure those who may need them that they will have access and recourse, in the short term at least, to public funds in the UK if they need to flee?
  • UK Terrorism Threat Level 5 Nov 2020

    The UK Government fund community groups to work against extremism. Were the budgets for those groups cut this year? If so, is the Minister concerned that any reduced funding at a time of increased threat could hinder efforts to help communities fight the battle against extremism?

More of John Nicolson’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Ochil and South Perthshire

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Also represented East Dunbartonshire

Social Media

Expenses

Topics of interest

John Nicolson campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Department for Work and Pensions
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Treasury
  • Department for International Trade
  • Broadband: Infrastructure
  • Furs: Imports
  • Pension Credit
  • India
  • Question

Currently held offices

  • Member, Digital, Culture, Media and Sport Sub-committee on Online Harms and Disinformation (since 10 Mar 2020)
  • Member, Digital, Culture, Media and Sport Committee (since 2 Mar 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Digital, Culture, Media and Sport) (since 7 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Culture, Media and Sport Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (1 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Culture, Media and Sport) (20 May 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Nov 2020.

1. Employment and earnings
Payments from News UK, 1 London Bridge Street, London SE1 9GF, for hosting a radio show:
7 February 2020, received £1,800. Hours: 9 hrs. (Registered 05 March 2020)
14 April 2020, received £5,300. Hours: 26.5 hrs. (Registered 15 April 2020)
12 June 2020, received £2,400. Hours: 12 hrs. (Registered 26 June 2020)
15 July 2020, received £4,800. Hours: 24 hrs. (Registered 16 July 2020)
14 August 2020, received £2,400. Hours: 12 hrs. (Registered 17 August 2020)
11 September 2020, received £3,000. Hours: 15 hrs. (Registered 16 September 2020)
20 November 2020, received £4,800. Hours: 24 hrs. (Registered 23 November 2020)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
House in London: (i) and (ii). (Registered 09 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.